Podczas trwania ogólnopolskiej kampanii: „Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo” kierowcy w Częstochowie mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia i ustawienia świateł w swoich samochodach. Wszyscy zainteresowani mogli to zrobić na Stacji Kontroli Pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Sikorskiego w Częstochowie.

– Nie każdy kierowca wie, że trzeba przetrzeć reflektory, gdy są mało przejrzyste lub wymienić żarówkę, gdy jest spalona, a także ustawić kąt prawidłowego oświetlenia. Dlatego włączanie się w taką akcję przynosi pozytywne, efekty, ponieważ wpływa na poprawę bezpieczeństwa – przypominała asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Niesprawne lub źle ustawione światła kwalifikują samochód jako niesprawny technicznie, co niesie z sobą konsekwencje.

– Nieprawidłowy stan techniczny samochodu karany jest nadatem w kwocie do 500 zł, bez punktów karnych. Wiąże się to z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz skierowaniem pojazdu na dodatkowe badania techniczne – mówił mł. asp. Maciej Gołębiowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Każdorazowa kontrola świateł dokonywana jest podczas przeglądu technicznego, ale można też sprawdzić je dodatkowo. Badanie nie jest czasochłonne.

– Sprawdzenie świateł wymaga przyłożenia przyrządu do pojazdu, sczytania wartości świateł na reflektorze, przyłożenia przyrządu w linii prostej do osi pojazdu i doregulowania oświetlenia według wskazań przyrządu – tłumaczył diagnosta Dariusz Osuchowski.

Co sądzą uczestnicy, którzy podjęli się badań oświetlenia w samochodzie?

– Sposób oświetlenia pojazdów jest bardzo ważny zwłaszcza na późną jesień, zimę i wczesną wiosnę, kiedy te warunki atmosferyczne nie są przyjazne dla użytkowników dróg – powiedział jeden z kierowców w trakcie trwania przeglądu.

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę obowiązuje w Polsce od 2007 roku. Prawidłowe ustawienie oświetlenia w samochodzie daje możliwość wcześniejszego zauważenia zagrożenia oraz pomagają także chronić innych uczestników ruchu.

BNO

Skip to content