We wtorek 12 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie odbyło się otwarcie wystawy „Pracownia przyszłości”. Zaprezentowane prace są efektem konkursu plastycznego pod tym tytułem, zorganizowanego przez szkołę, pod honorowym patronatem artysty plastyka, Tomasza Sętowskiego. Celem konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych było zainteresowanie dorobkiem i dokonaniami patrona konkursu, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej oraz prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej. Jak powiedział organizator konkursu, pedagog szkolny Tadeusz Łata, wydarzenie wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży:
– Pomysł organizacji konkursu wziął się stąd, że sam interesuję się, oczywiście w sposób amatorski, plastyką. Od czasu do czasu, w ramach relaksu, próbuję coś namalować. Te moje zainteresowania próbowałem przekazać młodzieży. Nawiązaliśmy kontakt z Tomaszem Sętowskim, który od razu zgodził się z nami współpracować. Widać, że wiele z prac zostało zainspirowanych twórczością Tomasza Sętowskiego.
Honorowym gościem zakończenia konkursu był jego patron, Tomasz Sętowski, który oceniał również zgłoszone prace. Zdaniem jury a także samego artysty, w przedstawionych dziełach widać inspiracje twórczością Sętowskiego:
– Inspiracja jest widoczna w tych pracach u wielu młodych adeptów sztuki. Podoba mi się to, że czerpią ją z moich dokonań i robią to bardzo ciekawie, po swojemu. Wydaje mi się, że ten konkurs jest na bardzo wysokim poziomie. Trudno było ocenić prace, ponieważ każda z nich czymś mnie intrygowała i interesowała. Nie potrafiłbym wskazać pracy, która najbardziej mi się podobała. Byłoby to nieuczciwe wobec innych prac.
Jedną z laureatek konkursu była Laura Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 7, której przed odebraniem nagrody z rąk Tomasza Sętowskiego towarzyszyła ogromna trema, związana z możliwością poznania tak znanego artysty:
– Chodzę razem z moją koleżanką na zajęcia plastyczne i nasza pani powiedziała nam o tym konkursie. Bardzo mi się spodobał i od razu miałam wizję całej pracy. Wcześniej widziałam prace Tomasza Sętowskiego, m. in. mural na ścianie kamienicy w Alejach. Bardzo mi się spodobał. Jestem bardzo zestresowana. Boję się, że coś powie na temat mojej pracy, że coś mu się w niej nie podoba [śmiech].
Laureatom konkursu nagrody wręczał patron konkursu. Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego przy Alei Niepodległości. Jak zapewniają organizatorzy kolejne edycje konkursu na pewno się odbędą.

ZD

Skip to content