Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W dniach 21-27 lutego trwa w Polsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, którego koordynatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort wraz z Funduszem Sprawiedliwości od wielu lat monitorują sytuację osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działają na rzecz poprawy ich położenia.

Wielu ludzi dotkniętych przestępstwem nie zna swoich praw oraz nie ma możliwości finansowych, aby poprawić swoją sytuację lub uzyskać odpowiednią pomoc. Tydzień pomocy ma zarówno uwrażliwiać społeczeństwo na zjawisko przemocy, jak i realnie pomóc poszkodowanym.

– Organizując ten tydzień, chcemy wyjść naprzeciw osobom pokrzywdzonym przestępstwem, aby dać im wiedzę i informacje o tym, jaką pomoc oraz w jaki sposób można ją bezpłatnie uzyskać. Ten tydzień jest też ukierunkowany na uwrażliwienie społeczeństwa na to, że takie osoby pokrzywdzone przestępstwem są i mają szczególne potrzeby. Uważam, że jest to bardzo ważne w kontekście skutecznej pomocy – powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

W wielu instytucjach, które pomagają osobom pokrzywdzonym, pracują ludzie, którzy w swoim życiu sami byli poszkodowani i skorzystali z podobnej pomocy. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości taka forma świadectwa jest najbardziej skutecznym i efektywnym rodzajem wsparcia.

– Osoba, która sama uzyskała pomoc, zachęca innych do korzystania z niej. Istnieją różnego rodzaju grupy wsparcia oraz fora dla ludzi pokrzywdzonych. Ta swoista poczta pantoflowa działa i myślę, że jest najskuteczniejszą metodą pomocy, ponieważ nic tak nie przyciąga, jak dobry przykład i nic tak nie zachęca, jak świadectwo osoby, która sama była w sytuacji pokrzywdzenia i uzyskała skuteczną pomoc – dodał wiceminister sprawiedliwości.

W czasie trwania Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem instytucje sądowe w całej Polsce wspierają osoby pokrzywdzone przestępstwem, oferując porady w zakresie spraw karnych. Do pomocy włączyła się również Sąd Rejonowy w Częstochowie.

– Od 21 do 25 lutego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie w godz. od 9:00 do 13:00 pod numerami telefonów: 34-364-42-36 i 34-364-42-40 będą dyżurować asystenci sędziów wyznaczeni przez prezesa sądu, którzy udzielą konkretnych porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem – poinformowała Izabela Lenart, wiceprezes Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Bezpłatne porady prawne udzielane są w ciągu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem nie tylko w sądach, ale również w prokuraturach, komendach policji, w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych oraz przez organizacje pozarządowe.

BNO

Skip to content