Tylko dobry przykład ratuje życie

Każdego lata z pośpiechu wielu rodziców zapomina, że wiozą swoje pociechy w samochodzie. Tymczasem nawet 15 minut w upale może zaważyć na życiu dziecka. Przy temperaturze 40°C jego narządy wewnętrzne, głównie mózg i nerki, przestają prawidłowo funkcjonować. Przy temperaturze półtora stopnia wyższej prawdopodobieństwo śmierci dziecka wzrasta do 100%.

Ten nieodosobniony przypadek braku rozsądku ze strony dorosłych dotyczy także zwierząt. Podkom. Sabina Chyra-Giereś w imieniu Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie apeluje o to, by w czasie upałów absolutnie nie zostawiać dzieci ani zwierząt zamkniętych w pojazdach:

– Samochód pozostawiony na pełnym słońcu nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni. Zostawiając dzieci lub zwierzęta w zamkniętych pojazdach, narażamy je na bezpośrednie narażenie utraty zdrowia lub nawet życia. Apelujemy również do osób postronnych, by nie przechodzili obojętnie i informowali policję w przypadku zauważenia pozostawionego w samochodzie w upalny dzień dziecka czy zwierzęcia, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997. Jeśli zaś widzimy, że życiu lub zdrowiu osób czy zwierząt pozostawionych wewnątrz pojazdu zagraża realne niebezpieczeństwo, nie wahajmy się i spróbujmy jak najszybciej pomóc, używając wszelkich środków, by ich stamtąd wydostać, np. przez wybicie szyby. Niszczenie cudzego mienia co prawda jest zabronione, ale w tej konkretnej sytuacji to działanie w stanie wyższej konieczności i nie ponosimy odpowiedzialności karnej. Mówi o tym Art. 26. Kodeksu Karnego – tłumaczyła podkom. Sabina Chyra-Giereś.

O skali problemu oraz bezradności świadków takich sytuacji świadczy spot jednej z Komend Policji, który pokazuje, jak w sytuacji zauważenia dziecka lub zwierzęcia w samochodzie, należy się zachować.

Upalne dni są trudne do zniesienia nawet dla dorosłych. Co za tym idzie, osoby starsze, dzieci oraz zwierzęta potrzebują w tym czasie jeszcze większej uwagi. Miejmy świadomość, że wnętrze pojazdu pozostawionego przez dłuższy czas w pełnym słońcu może się nagrzać się nawet do temperatury przekraczającej 80°C. W takiej temperaturze żaden człowiek, ani domowe zwierze nie ma szans na przeżycie.

Skip to content