Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Częstochowie 8 października 2019 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy w stosunku do dwóch podejrzanych o przestępstwa podatkowe.

Wobec tych osób Sąd Rejonowy w Częstochowie 13 dni wcześniej (25 września 2019 roku) umorzył postępowanie w przedmiocie tych wniosków. Dzisiejsze areszty zostały zastosowane po uprzednim uwzględnieniu zażaleń prokuratora na postanowienia o umorzeniu postępowania w przedmiocie tymczasowego aresztowania. 24 września 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Częstochowie złożyła do Sądu Rejonowego w Częstochowie wnioski o tymczasowe aresztowanie w stosunku do pięciu podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie blisko 7 milionów złotych z tytułu należnego podatku VAT oraz tzw. pranie pieniędzy. Z uwagi na upływ 24-godzinnego terminu, na jaki osoby te mogły pozostawać zatrzymane do dyspozycji Sądu, umorzył on postępowania w tym przedmiocie. Na decyzje te prokurator złożył skuteczne zażalenia.

Śledztwo, w którym Prokuratura złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie, jest prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji, dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej i oszustwa podatkowego na łączną kwotę blisko 21 milionów złotych.

Źródło: zespół prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie
prokurator Piotr Wróblewski

Skip to content