Uchroń się przed kleszczem!

Przeżywamy inwazję kleszczy. Zdaje się, że są one wszechobecne – można je spotkać nie tylko w głębokim lesie, ale i na miejskim trawniku przed domem. Kleszcze mogą przenosić groźne wirusy i stać się źródłem poważnych chorób. Choć nie każdy kleszcz jest niebezpieczny, to i tak spotkanie z nim do przyjemnych nie należy. – Jeśli wybieramy się z dziećmi do lasu lub na łąkę to warto zwrócić uwagę aby były one ubrane przewiewnie ale  w długie spodnie i koszulkę. Po powrocie należy dokładnie sprawdzić, a w razie potrzeby zwrócić się o pomoc. Pamiętajmy także o tym, że boreliozę przenoszą nie tylko kleszcze. Jej źródłem mogą być też gołębie dlatego warto zwracać uwagę na zabawy w piaskownicach – radzi dr Małgorzata Klimza kierująca oddziałem pediatrii w częstochowskim szpitalu na Parkitce.

Szacuje się, że 10–15% kleszczy to nosiciele groźnych wirusów i bakterii. Ich ukąszenie może wywołać wiele niebezpiecznych chorób – np. wirus kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest obecny gruczołach ślinowych kleszczy i jest przenoszony w chwili ugryzienia.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content