We wtorek 20 listopada kluby wolontariatu Akcji Katolickiej działające przy Zespole Szkół Specjalnych numer 28 w Częstochowie oraz Zespole Szkół Samochodowa-Budowlanych zaprezentowały pensjonariuszkom Zakładu Opieki Leczniczej prowadzonego przez Siostry Honoratki uroczystą akademię przygotowaną dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
– Chcemy krzewić wśród uczniów pamięć o historii naszych przodków. Jest to bardzo dobre miejsce na tego typu uroczystości, dlatego że niektóre z pensjonariuszek przekroczyły wiek stu lat – powiedziała jedna z nauczycielek przygotowujących uczniów do uroczystości.
Dla uczniów występ przed seniorkami był ogromnym wyzwaniem i przeżyciem, choć już nie pierwszy raz mieli oni okazję wystąpić przed tą publicznością. W wierszach i piosenkach patriotycznych uczniowie przypomnieli czasy nieobecności Polski na mapie świata, starali się również ukazać niezłomnego ducha narodu. Właśnie ten naród pomimo braku swojej Ojczyzny nie zatracił ducha walki o niepodległość. Takie wydarzenia stają się wzorcem patriotyzmu i oddania ojczyźnie, na długo pozostają w sercach i pamięci. W czasie przedstawienia seniorki żywo reagowały na wystąpienie aktorów oraz włączały się w śpiew pieśni patriotycznych wspominając swoje młodzieńcze lata. Towarzyszyło temu wiele wzruszeń, popłynęła również niejedna łza. Wspomnienia i doświadczenia życiowe tak sędziwych osób wywołały u niepełnosprawnej młodzieży zapał do kultywowania tak bogatych tradycji patriotycznych, jakich nie można doświadczyć w ławce szkolnej w trakcie nawet najlepiej przygotowanej lekcji historii. Wzniosła atmosfera uroczystości zatarła granice pokoleniowe, co zaowocowało zaproszeniem na kolejne spotkania. Młodzież szkolna z radością przyjęła te ciepłe słowa płynące z ust gospodarzy i obiecała, że od zaraz będzie przygotowywać się do następnego spotkania.

tekst i foto: Renata Barczak, Tomasz Kurpiarz

Skip to content