Uczniowie wybudują Częstochowę w Minecraft

Źródło grafiki: zst.czest.pl

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie wezmą udział w projekcie „Śladami bohaterów – losy polskich i ukraińskich żołnierzy w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Jego głównym celem jest krzewienie wśród młodzieży historii oraz zainteresowanie dziedzictwem narodowym. Jednak to nie wszystko. Jednym z zadań uczestników będzie również stworzenie projektu miasta w grze Minecraft. Więcej o tej inicjatywie opowiada dyrektor ZST w Częstochowie, Rafał Piotrowski:

– Projekt Polsko-Ukraińskiej wymiany młodzieży, finansowany z Funduszu Wymiany Młodzieży, przede wszystkim ma upamiętnić stulecie Bitwy Warszawskiej i współpracę na linii Polska-Ukraina. Jest to próba budowania państwowości zarówno polskiej jak i ukraińskiej. Później przyszła pandemia i należało przeanalizować nową jakość projektu w postaci online. Ustaliliśmy, że przy współpracy ZST, gdzie mamy klasę mundurową, ze szkołą w Kijowie „Korpusem Kadetów”, będziemy dalej realizowali projekt, ale w formie online.

Sama budowa Częstochowy w Minecraft jest tylko jednym z elementów projektu, ale przyciąga największą uwagę. Dyrektor ZST mówi, jak wyglądać będzie część „kreatywna”:

– Taki element jak budowanie jakiegoś zabytku, obiektu, miejsca pamięci, zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej był wprowadzony. Jeden dzień będzie poświęcony na to, że młodzież w ramach tych warsztatów będzie budowała elementy związane z miastem i obiektami zabytkowymi w Minecrafcie. Każdy będzie miał wybrany element do zbudowania. Być może będą realizowali to w grupach. Wolałbym, żeby z całości wybudować jakiś projekt i pokazać całość pracy, jaka była do wykonania.

Oprócz wybudowania miasta w Minecraft, uczniowie będą uczestniczyć także w innych działaniach:

– Przede wszystkim odbędą się warsztaty historyczne, wszystko oczywiście w wersji online. Będzie zwiedzanie polskich miejsc związanych z Bitwą Warszawską: Radzymina, Warszawy i Zamościa, którego broniły wojska ukraińskie. Chcemy w tym projekcie podkreślić znaczenie współpracy przy roku 1920.– mówi dyrektor Rafał Piotrowski

Projekt otrzymał dofinansowanie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odbędzie się on dopiero we wrześniu w formie zdalnej, jednak już teraz uczniowie mogą myśleć nad potencjalnym pomysłem na budowę wirtualnej Częstochowy.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content