Uczniowski Teatr Norwida istnieje już 40 lat

W poniedziałek 6 czerwca IX LO im. Cypriana Kamila Norwida świętowało 40-lecie istnienia szkolnego Teatru Verbum. Z tej okazji oprócz uroczystej gali, aktorzy teatru przygotowali m.in. spektakl komediowy, poświęcony realiom polskiej służby zdrowia.

Teatr istnieje od 1982 roku, gdy szkoła nosiła jeszcze imię Pawła Findera. Jak podkreśla Katarzyna Bodziachowska, która na co dzień opiekuje się teatrem, LO Norwida stara się wszczepić swoim uczniom zamiłowanie do wysokiej kultury:

Obchodzimy 40-lecie szkolnego Teatru Verbum. Dla nas to bardzo ważne święto, ponieważ staramy się kultywować w szkole tradycje kultury, szacunku do teatru, do filharmonii, do muzyki klasycznej. Chcemy, żeby nasze dzieci były kulturalnymi ludźmi. Dzisiaj będzie spektakl „NFZ – proszę czekać”, z podtytułem „Przychodnia Czas Leczy Rany”. Jest to spektakl komediowy, ale z taką nutą aluzji i groteski, dających do myślenia.

W obchodach 40-lecia istnienia Teatru Verbum wzięli udział także aktorzy Teatru Mickiewicza. Wzięło się to stąd, że norwidowski teatr stale współpracuje z częstochowskimi artystami. Jeden z aktorów Teatru Mickiewicza swoje pierwsze kroki w aktorstwie stawiał właśnie w Norwidzie:

Wielu aktorów Teatru Mickiewicza to nasi absolwenci. Bartek Kopeć, który jest tu dzisiaj z nami, właśnie chodził do kołka teatralnego, miałam przyjemność z nim współpracować i teraz jest aktorem. Oczywiście zaglądamy do Teatru, a dzisiaj jest tu z nami trzech wybitnych częstochowskich aktorów – pan Adam Hutyra, pan Bartek Kopeć i pan Marek Ślosarski.

Teatr Verbum stale szlifuje młode talenty przygotowując okolicznościowe spektakle m.in. na stulecie odzyskania niepodległości. Uczniowie mają też okazję nabyć doświadczenia scenicznego poza szkołą, wystawiając swoje sztuki również na deskach teatralnych. W jubileuszu 40-lecia oprócz aktorów wzięła udział m.in. dyrektor częstochowskiego oddziału Śląskiego Kuratorium Oświaty Alicja Janowska. Swoje życzenia dla szkoły i Teatru Verbum przekazała w formie cyfrowej także europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Skip to content