UJD inauguruje nowy rok akademicki

Studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wracają do nauki po wakacyjnej przerwie. Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się 5 października przy udziale ograniczonej liczby gości oraz z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

W uroczystości udział wzięli: władze Uczelni, członkowie Senatu, przedstawiciele Rady Uczelni, dziekani oraz reprezentanci studentów i doktorantów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również abp. Wacława Depo:

– Każda wyższa uczelnia, niezależnie od charakteru – humanistyczna czy technologiczna, wymaga przede wszystkim – oprócz procesu kształcenia – wychowania człowieka. Tam, gdzie jest człowiek, musi być obecny Kościół, zmaganie o człowieka jest naszym zadaniem. Konieczne jest wychować człowieka dla samego człowieka. To nie jest tylko ten, który produkuje, który coś czyni, ale sama jego wartość wynika z faktu istnienia. To prawda, która opiera się na tajemnicy stworzenia Bożego, objawienia w Chrystusie, kiedy on sam stał się człowiekiem, który zaaprobował naszą ludzką naturę po to, by uczynić nas dziećmi Boga. Tym samym my jesteśmy w tej czy innej kulturze uniwersyteckiej obecni, jako mający swoje własne miejsce.

Chęć studiowania na częstochowskim Uniwersytecie w tym roku zadeklarowało ponad 2,5 tys. nowych osób. Rekrutacja trwała do 27 września. Jak tłumaczy rektor Uniwersytetu prof. Anna Wypych-Gawrońska, duże zainteresowanie Uczelnią to wynik przede wszystkim szerokiej oferty edukacyjnej:

– Od wielu lat na pierwszym miejscu jest filologia angielska, na drugim kryminalistyka z systemem bezpieczeństwa. Bardzo wysoko uplasowała się w tym roku psychologia – nowość, na którą już po jednej rekrutacji musieliśmy zamknąć nabór, ponieważ zapełniła się liczba miejsc. Mamy też studia drugiego stopnia: pielęgniarstwo, informatyka… Jestem przekonana, że ten rok będzie przebiegał pod znakiem tworzenia kierunku lekarskiego. Jeżeli ustawa, która jest teraz procedowana przez Parlament wejdzie w życie, natychmiast wysyłamy wniosek o ten właśnie kierunek – pracujemy nad nim intensywnie, żeby być gotowym na zmianę praktyk.

Rozporządzenie ministra Edukacji i Nauki dotyczące ograniczenia funkcjonowania Uczelni zostało uchylone, dlatego Uniwersytet wraca do nauczania stacjonarnego. Nadal jednak wykorzystywane będą metody kształcenia na odległość. Stacjonarnie prowadzone będą m.in. laboratoria, które z uwagi na swoją specyfikę – nie mogą odbywać się w formie zdalnej. Swoimi odczuciami, co do rozpoczęcia tegorocznej nauki, dzielą się studentki 1 roku psychologii:

– Bardzo pozytywne; jutro poznam swoją grupę, plan jest bardzo przyjemny, więc myślę, że wszystko będzie dobrze. W końcu zaczynamy zajęcia stacjonarne, będzie można poznać osoby z roku. W domu ciężko jest się skupić na nauce, lepiej jest chodzić na uczelnię czy do szkoły.

Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w Inauguracji bezpośrednio, udostępniona została transmisja internetowa na stronie Uczelni.

ABK

Skip to content