UJD podpowiada: „Z radcą prawnym wiesz więcej!”

Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie, we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych oraz Fundacją Przyjazne Prawo uruchomił trzydniowy cykl darmowych porad prawnych, trwający w dniach 2-4 grudnia.

O tym skąd się wziął pomysł na darmowe porady prawne opowiedział Patryk Błasik, koordynator projektu i student prawa na UJD:

Pomysł na realizację tego wydarzenia powstał już kilka lat temu. OIRP i UJD mają okazję współpracować już od wielu lat, natomiast pomysł ten nie mógł się zmaterializować z uwagi na siłę wyższą, jaką była sytuacja epidemiczna. Dziś już wiemy jak funkcjonować w pandemii dlatego też stwierdziliśmy, że jest to odpowiedni moment wcielić ten projekt w życie. Jest on istotny na wielu płaszczyznach, począwszy od budowania świadomości prawnej, która jest niezwykle istotna w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a kończąc na pomocy osobom, które tej pomocy najbardziej potrzebują.

Projekt powstał z inicjatywy samorządu studenckiego UJD, jako możliwość nabycia przez studentów praktyki w pracy prawniczej pod okiem doświadczonych radców prawnych. Łączy zatem trzy korzyści: oferuje mieszkańcom Częstochowy darmową pomoc prawną, wpływa na wzrost świadomości społeczeństwa obywatelskiego oraz daje studentom możliwość pracy nad ich warsztatem prawniczym. Porady prawne odbywają się w zespole dwuosobowym, składającym się ze studenta prawa i radcy prawnego. Kto może skorzystać z porady wyjaśnia mec. Jacek Będkowski, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych:

Nasz projekt kierowany jest do ogółu społeczeństwa, do wszystkich mieszkańców Częstochowy i okolic, do osób fizycznych. Gotowi jesteśmy udzielić porady i pomóc rozwiązać problemy lokalnej społeczności w każdej sprawie – radca prawny może występować w każdej sprawie, zarówno cywilnej, karnej, administracyjnej itd., więc zapraszamy ze wszystkimi problemami. Ja sobie zdaję sprawę z tego, że taka porada ma pewne ograniczenia czasowe i ramy organizacyjne, więc na pewno w pełni wszystkich problemów nie rozwiąże. Ale nawet jeśli się nie uda rozwiązać takiego problemu, to dzięki spotkaniu z radcą prawnym dana osoba może uzyskać wskazania co ma zrobić, taki problem prawny zostanie zdiagnozowany i będzie pouczona co należy zrobić, gdzie należy się udać a nawet uzyskać informację z jakimi kosztami powinna się liczyć np. kierując sprawę do sądu.

Z darmowych porad prawnych można skorzystać jeszcze dzisiaj (3.12) w godz. 16:00-18:00 oraz jutro (4.12) w godz. 11:00-13:00. Porady prawne odbywać się będą równocześnie dwóch miejscach: w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych przy ul. Sułkowskiego oraz w budynku UJD przy ul. Zbierskiego, w pokoju 3.28 (III piętro).

Jest to pierwsza edycja projektu. Organizatorzy nie wykluczają, że będą kolejne edycje lub że projekt będzie realizowany cyklicznie kilka razy w roku. Zależne jest to od zapotrzebowania na taką pomoc. Na chwilę obecną zainteresowanie projektem ze strony mieszkańców mile zaskoczyło prawników i studentów. Miejmy nadzieję, że projekt „Z radcą prawnym wiesz więcej!” zostanie na stałe wpisany w kalendarz cyklicznych wydarzeń w Częstochowie.

Skip to content