UJD troszczy się o osoby niepełnosprawne

W budynkach Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie pojawiły się fotele dostosowane do ewakuacji osób niepełnosprawnych. Urządzenia te umożliwią bezpieczny zjazd po schodach nie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Jak przekonuje Andrzej Zembik z Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UJD, urządzenia zostały zakupione z myślą o niepełnosprawnych, ale równie dobrze mogą służyć do zwiezienia osoby, która uległa wypadkowi. Zastosowanie takiego fotela byłoby szczególnie ważne w sytuacji, gdyby windy przestały działać z powodu przerw w dostawie prądu lub wskutek alarmu pożarowego:

Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami, studentom, doktorantom, ale również w naszym zakresie jest takie działanie, które pomaga czy zapewnia bezpieczeństwo w sytuacjach trudnych. Te fotele do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami mają właśnie temu pomóc. W sytuacji gdy mamy pożar, gdy coś się dzieje, a nawet w sytuacji gdzie jakiś wypadek by się zdarzył na którymś z wyższych pięter, trudno wtedy skorzystać z klatki schodowej. W przypadku pożaru, windy są wyłączane dlatego, że możemy w nich utknąć. Wtedy sprowadzenie kogoś z siódmego lub szóstego piętra jest poważnym kłopotem. Takim fotelem jedna osoba może zwieźć drugą bez żadnego problemu czy ryzyka dla zdrowia.

Tego rodzaju wyposażenie powinno być dostępne we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w urzędach. Andrzej Zembik przekonuje jednak, że mimo iż UJD wyposażyło swoje obiekty w tego rodzaju sprzęt, to kadra uniwersytecka wolałaby, żeby nigdy nie były potrzebne:

Wystarczy, jeżeli jest jeden fotel na obiekt. Takie fotele są w tej chwili na czterech obiektach UJD: na dwóch obiektach przy al. Armii Krajowej, w nowym budynku przy ul. Zbierskiego i tutaj przy Waszyngtona. Praktycznie wszystkie budynki uczelni są wyposażone w takie fotele. Można – nie daj Boże, bo to jest sprzęt, z którego nie chcielibyśmy korzystać – ale w sytuacji kiedy będzie potrzebny, będzie mógł służyć.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJD podejmuje wszystkie działania, które mogą usprawnić poruszanie się i korzystanie z uczelnianej infrastruktury wszystkim osobom niepełnosprawnym, m.in. przygotowując opisy dla osób niedosłyszących lub niedowidzących. W najbliższym czasie Biuro planuje zainstalować w dziekanatach pętle indukcyjne, by osoby niesłyszące mogły łatwiej nawiązać kontakt z administracją uczelni. Taki sprzęt już jest dostępny w niektórych salach wykładowych Uniwersytetu.

Skip to content