Ukradli defibrylator, teraz staną przed sądem

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zatrzymali w środę 3 listopada jednego z kilku mężczyzn, którzy ukradli defibrylator zamontowany na budynku biura Exact Systems. W chwili zatrzymania 22-latek był pijany i nie potrafił wyjaśnić, dlaczego ich łupem padło urządzenie przeznaczone do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Policjanci są już na tropie jego kolegów.

– W środę policjanci z „jedynki” otrzymali zgłoszenie o kradzieży defibrylatora. Urządzenie zamontowane było na budynku jednej z częstochowskich firm przy ul. Focha. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że poprzedniego dnia tuż przed północą czterech nieznanych mężczyzn włamało się do kapsuły zabezpieczającej i ukradło z jej wnętrza Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – poinformowała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie dokonali analizy zabezpieczonego na miejscu materiału. Na jego podstawie po niespełna trzech godzinach ustalili i zatrzymali jednego ze złodziei. Okazał się nim być mieszkaniec Częstochowy.

– Następnego dnia po wytrzeźwieniu mężczyzna przyznał się do winy i tłumaczył, że wspólnie z kolegami ukradł defibrylator z zamiarem jego późniejszego sprzedania. Młody mężczyzna usłyszał prokuratorski zarzut i został objęty policyjnym dozorem. Za kradzież z włamaniem grozi mu do 10 lat więzienia. Policjanci z Komisariatu I są już na tropie pozostałych osób, wspólnie z którymi 22-latek dopuścił się tego przestępstwa. Działania mundurowych skupiają się również na odzyskaniu skradzionego sprzętu – dodała podkomisarz.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie ratujące życie człowieka, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Jego zastosowanie w ciągu od 3 do 5 minut od utraty przytomności poszkodowanego daje nawet 70% szansy na przeżycie. Coraz częściej defibrylatory tego typu można spotkać w budynkach instytucji publicznych, w zakładach pracy czy sklepach. Od czerwca dostępne są również całodobowo w komendach miejskich i powiatowych policji na terenie garnizonu śląskiego.

BNO

Skip to content