Umorzenie śledztwa w sprawie utonięcia w „Bałtyku”

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ umorzyła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniego chłopca, do której doszło 31 maja 2018 roku.

W toku śledztwa ustalono, że 31 maja 2018 roku Dariusz W. udał się w towarzystwie rówieśników w rejon parku wypoczynkowego „Lisiniec” w Częstochowie. Tam po uprzednim pokonaniu ogrodzenia poprzez przeskoczenie przez zamkniętą na kłódkę furtkę, dostał się na molo zbiornika wodnego „Bałtyk”. Następnie pomimo obowiązującego w tym miejscu zakazu kąpieli, wskoczył do wody chcąc dołączyć do kapiących się kolegów. O zakazie kąpieli w zbiorniku informowały tablice, umieszczone przed wejściem na teren parku. Po pewnej chwili Dariusz W. zaczął się topić. Pomocy próbował mu udzielić jego kolega, który jednak sam zaczął tonąć. Wtedy do wody wskoczył świadek zdarzenia i wyciągnął na brzeg kolegę Dariusza W. Podejmowane następnie przez tego mężczyznę oraz inne osoby próby wyłowienia z wody pokrzywdzonego okazały się bezskuteczne.

Dariusz W. został wyciągnięty z wody przez przybyłych na miejsce nurków Państwowej Straży Pożarnej i przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Tam nastąpił zgon pokrzywdzonego.Na podstawie zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyna zgonu Dariusza W. było gwałtowne uduszenie na skutek utonięcia w wodzie. W organizmie zmarłego nie stwierdzono obecności substancji narkotycznych lub alkoholu.

Uwzględniając wskazane okoliczności uznano, że przyczyną śmierci pokrzywdzonego był nieszczęśliwy wypadek, a nie działanie lub zaniechanie osób trzecich. W związku z tym prokurator umorzył śledztwo wobec braku znamion przestępstwa.

W toku postępowania nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie oznakowania zbiornika wodnego tablicami informującymi o zakazie kąpieli.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content