Umów się na wizytę online w ZUS

Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia wideorozmowy. E-wizyty to rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które unikają miejsc publicznych w trosce o swoje zdrowie. Klient może załatwić swoją sprawę z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Potrzeba tylko dostępu do komputera lub smartfonu z kamerką i mikrofonem.

Podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umawiać się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30. Może ona trwać nie dłużej niż 20 min, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

– Dbamy o bezpieczeństwo i czas naszych klientów, stąd też kolejne dla nich udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić ZUS online, bez konieczności wizyty na miejscu w placówce ZUS. Z e-wizyty można już korzystać w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 26 października wideorozmowy z pracownikiem ZUS będą dostępne w oddziałach ZUS na Śląsku, tj. w oddziale ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i w Zabrzu, natomiast od 29 października w Oddziałach ZUS Bielsku-Białej i w Częstochowie. W listopadzie usługa będzie dostępna już w całej Polsce.

Wirtualną wizytę można zarezerwować na stronie www.zus.pl. Tam należy podać dane takie jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty.

– Czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE – dodaje rzeczniczka. Docelowo kontakt online będzie też z doradcami ds. ulg i umorzeń. Numer telefonu i adres e-mail, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma SMS z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy. Po wejściu na podany link o konkretnej godzinie nastąpi połączenie online z ekspertem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie w trakcie e-wizyty powinien pokazać do kamery dokument tożsamości. W rozmowie online może wziąć udział również opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy należy zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Szczegóły na temat e-wizyty w ZUS dostępne tutaj.

ABK/ZUS

Skip to content