Umowa kupna-sprzedaży. Co powinieneś wiedzieć?

Sprzedaż samochodu to bardzo istotne wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Żeby jednak transakcja była przejrzysta i w pełni legalna, powinieneś zadbać, by umowa kupna-sprzedaży została sporządzona zgodnie z obowiązującymi zasadami. W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje o tym, co musi znaleźć się z dokumencie.

Postaw na doświadczenie
Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Właśnie dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach i wolisz skorzystać z gotowego wzoru do pobrania: umowa kupna sprzedaży auta (więcej na: https://autoumowa.pl/download/). Dzięki temu dokumentowi nie będziesz musiał martwić się, czy w umowie znalazły się wszystkie wymagane informacje. Jest to bardzo ważne ze względu na późniejszą rejestrację lub ubezpieczenie pojazdu.

Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?
Poniżej znajdziesz listę najważniejszych elementów, które muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu.
Dane stron transakcji – chodzi o wszystkie informacje, które mogą pomóc w identyfikacji kupującego lub sprzedającego. Dopilnuj więc, by w umowie znalazły się: imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania, numery i serie dowodów osobistych, PESEL.
Informacje o samochodzie – przedmiot umowy powinien być precyzyjnie opisany. Najważniejsze dane to: marka, model, rok produkcji, kolor, przebieg, numery VIN, numery rejestracyjne. Pamiętaj, że podczas rejestracji, urzędnik może sprawdzić, czy dane zawarte w umowie są zgodne ze stanem faktycznym
Cena sprzedaży – w tej kwestii nie ma żadnych ustępstw. Musisz bezwzględnie wpisać do umowy dokładną wartość pojazdu. Ma to znaczenie podczas rejestracji w urzędzie. Zaniżona cena może oznaczać kłopoty.
Oświadczenie sprzedającego – sprzedający powinien podpisać oświadczenie o tym, że pojazd nie jest zajęty przez komornika i nie stanowi zabezpieczenia.
Oświadczenie kupującego – warto w umowie kupna-sprzedaży zawrzeć oświadczenie o tym, że kupujący zdaje sobie sprawę ze stanu technicznego pojazdu i w pełni go akceptuje.
Termin wejścia w życie – umowa nabiera mocy prawne po określonym przez strony terminie. Określ w dokumencie dokładną datę przekazania pojazdu oraz wymień wszystkie rzeczy, które wraz z samochodem przechodzą na własność kupującego (kluczyki, dokumenty itp.).
Podpisy stron umowy – bez nich transakcja jest nieważna.
Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży musi być sporządzona w określony sposób. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru. Decyzja należy do Ciebie.

Skip to content