Z dniem 1 czerwca bieżącego roku, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie zmieni nazwę na Uniwersytet Jana Długosza. Poprzednia zmiana odbyła się blisko 5 lat temu, kiedy to z Akademii im. Jana Długosza nazwa zmieniła się na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

– My zaproponowaliśmy 1 czerwca, biorąc pod uwagę, że studenci będą już otrzymywać dyplomy z nową nazwą – mówi rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Anna Wypych-Gawrońska:

– Zmiana nazwy to nie tylko zabieg kosmetyczny, to zdecydowany dowód na awans uczelni. Od tej pory będzie ona tzw. Uniwersytetem klasycznym, tym samym dołączy do grona dwudziestu uczelni o najwyższym statusie w szkolnictwie wyższym. Dla nas to także zwieńczenie swoistej drogi, to powód do dumy. Ponad 50 lat temu, rozpoczynaliśmy działalność jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, następnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Kolejnymi etapami była Akademia im. Jana Długosza, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Te etapy pozwalały nam budować nową jakość. Nie jesteśmy już uczelnią pedagogiczną, ale ta tradycja nadal jest ważna, nadal ją podkreślamy. Przesunęliśmy się w nowe dyscypliny, prowadzimy badania naukowe, jest to podstawa dla funkcjonowania uczelni. Jesteśmy uniwersytetem wieloprofilowym, obecnym w niemal każdej dziedzinie nauki.

Choć niż demograficzny trwa, to jednak jak podkreśla rektor Uniwersytetu, liczba studentów się zwiększa i dzięki nowym kierunkom, nowym dziedzinom jest większe zainteresowanie przez młodych ludzi studiowaniem na UJD:

– Tę tendencję obserwujemy od lat. Mimo niżu demograficznego liczba studentów UJD stale się powiększa. Jesteśmy tzw. pięciotysięcznikiem, co bardzo nas cieszy. Nasza oferta trafia do kandydatów, ponieważ tworzymy ją z myślą o nich oraz ich potrzebach. Zważamy również na potrzeby rynku. Obecnie, największą popularnością cieszą się kierunki takie jak medycyna i psychologia, choć kierunki autorskie, unikatowe w skali kraju, także znajdują się w spektrum zainteresowania. Rozwijamy się wielotorowo.

Dzieje Uczelni sięgają do 1971 roku, wówczas dzięki decyzji Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska w Częstochowie. W 1974 roku przekształcono ją w Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Uczelni, była zmiana nazwy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, która nastąpiła 1 października 2004 roku.

Skip to content