Koncepcja budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UJD/fot. Radio Fiat

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na koncepcję budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Spośród 44 prac najlepszą okazała się ta, autorstwa grupy architektów z Wrocławia.

Wybrana koncepcja spełnia wszystkie warunki formalne oraz wpisuje się w przestrzeń kampusu uniwersyteckiego zarówno pod względem wizualizacji, jak i funkcjonalności. – Jest to praca, która zdecydowanie zasługuje na wygraną – mówi rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska:

– Teraz rozpocznie się czas przygotowywania projektu. Zdaniem architektów potrwa to minimum pół roku. Wybrana koncepcja spełnia oczywiście wszystkie warunki Uczelni, jednak musimy przedyskutować jeszcze niektóre rzeczy.

Planowany początek realizacji nagrodzonej koncepcji to 2023 rok. Środki przeznaczone na inwestycję Uniwersytet uzyskał już kilka lat temu, w formie obligacji. Na konto Uczelni fundusze przekazane zostały w maju i od tej pory służą działaniom inwestycyjnym. Nowy budynek Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu nie będzie jednak przypisany do jednego wydziału.

Sąd konkursowy najlepszą koncepcję budynku wybrał spośród nadesłanych 44 prac. Choć 5 z nich nie spełniło warunków formalnych i zostało wykluczonych z konkursu, reszta okazała się ciekawa. – Wybór nie był łatwy, ale wszyscy zgadzamy się co do wyników – mówi przewodniczący sądu konkursowego prof. dr inż. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach:

– Prace, które uzyskały nagrody naszym zdaniem spełniły warunki konkursu najlepiej. Konkurs był dość trudny. Program obiektu był złożony i wielofunkcyjny natomiast działka, na której miałby powstać – niewielka. Niektóre zespoły nie poradziły sobie z tym brakiem miejsca.

Organizatorem konkursu był Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza, natomiast organizatorem wykonawczym – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Częstochowa. O opinię nadesłanych koncepcji poprosiliśmy więc prezesa Huberta Wąska:

– Zainteresowanych udziałem w konkursie było ponad 150 osób. Dodatkowo konkurs nie był łatwy. Spodziewaliśmy się kilkunastu prac, a wpłynęło ich aż 44. Zwycięska koncepcja w pełni odpowiada na potrzeby zamawiającego.

Ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję architektoniczną Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu połączone zostało z otwarciem wystawy nadesłanych prac, które oglądać można przez 2 tygodnie w budynku Uniwersytetu przy ul. Waszyngtona.

ABK

Skip to content