Upamiętnienie 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w parafii św. Jakuba

Bitwa Warszawska, zwana również Cudem nad Wisłą, zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Co roku jej rocznica jest uroczyście upamiętniania. 14 sierpnia w parafii św. Jakuba w Częstochowie odprawiono Mszę św.. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku i miała ogromne znaczenie dla naszego kraju oraz całej Europy. W jaki sposób możemy upamiętniać to wydarzenie? Abp Wacław Depo wyjaśnia:

Nauczyliśmy się w kościele włączać wszystko w Eucharystię dlatego, że jest ona dla nas szczytem życia chrześcijańskiego. Chrystus pokazuje nam drogę, że nie ma większej miłości od oddania życia za kogoś, kogo się kocha. W tym wypadku mówimy też o naszej ojczyźnie. Dlatego ofiara nieznanych męczenników Bitwy Warszawskiej była istotna. Musimy wdzięczną pamięcią tym wszystkim kierować. Eucharystia jest spotkaniem pokoleń poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do postaci św. Jakuba i patrona dzisiejszego dnia – św. Maksymiliana Kolbego. Są to postacie, które oddały życie za drugiego człowieka:

W duchu dzisiejszej Ewangelii, nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje dla drugiego człowieka, czy ojczyzny. Świadectwo wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego wprowadziło nas w błąd tajemnicy śmierci sprzed 80 lat. Mowa o patronie dzisiejszego dnia. Św. Maksymilian Kolbe oddał życie 14 sierpnia 1941 roku ratując życie współwięźnia.

We Mszy św. uczestniczyli wierni, duchowni oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych. Przed Eucharystią odbył się mały koncert pieśni patriotycznych.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content