W czwartek, 15 sierpnia obchodzona będzie 104. rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji, dzień wcześniej, środowiska patriotyczne w Częstochowie zorganizowały uroczystości, której punktem kulminacyjnym była Eucharystia w kościele Św. Jakuba Apostoła.

Ks. Mateusz Ociepka, wikariusz parafii podkreślił wagę jutrzejszej rocznicy:

– Msza Św., w której uczestniczyliśmy była odprawiona z okazji 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była ona sprawowana w kościele Św. Jakuba w Częstochowie. Rocznica ta to wielkie wydarzenie ze tego względu, aby nie tylko wspominać bitwę, ale przede wszystkim utrwalać świadomość wśród ludzi żyjących dzisiaj, młodego pokolenia. Należy pokazywać, jak ważny jest patriotyzm, odzyskanie niepodległości, oraz prawda, o którą walczyli nasi ojcowie. Bóg honor i ojczyzna.

Ks. Ryszard Umański z parafii Św. Wojciecha w Częstochowie zaznaczył historyczny aspekt Bitwy Warszawskiej:

– Kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej, gdzie obroniliśmy nasz kraj przed najazdem bolszewickim. Nazywamy to cudem, bo faktycznie, po ludzku powinna Polska przegrać, a jednak nam się udało. To właśnie przez to cud ten nazywamy Cudem Warszawskim. Msze św. rocznicowe w kościele Św. Jakuba rozpoczęły się po setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Od tamtej pory środowiska patriotyczne w Częstochowie każdego roku 14 sierpnia organizują tę Eucharystię. Później, po mszy Św. przechodzimy ze sztandarami i kwiatami pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na uroczystościach obecna była także radna miasta Częstochowy, Monika Pohorecka, która powiedziała, iż rocznica Bitwy Warszawskiej to wydarzenie ponad podziałami partyjnymi:

– Bardzo ważne jest, żeby karty historii były pamiętane. To jest ważne, żeby młodym pokoleniom przekazywać to, co odegrało znaczącą rolę dla miejsca, w którym dzisiaj Polska się znajduje. Gdyby nie ta historia, nie bylibyśmy tutaj, gdzie jesteśmy, więc warto o tym młodym przypominać. Ja się bardzo cieszę, że my, radni miasta są bez względu na przynależność partyjną. To są bowiem uroczystości ponad wszelkimi podziałami, które powinny łączyć zawsze, nigdy dzielić. Możemy być tutaj wspólnie składać pod pomnikami ważnych postaci historycznych kwiaty, celem upamiętnienia ich zasług dla historii Polski. Stowarzyszenie Solidarność Niezawisłość, organizator dzisiejszych uroczystości, bardzo o to dba. Dziękuję za te inicjatywy, zaproszenie i zawsze kiedy tylko mogę jestem obecna.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Ryszard Umański. Duchowny podkreślił w niej religijną wyjątkowość Częstochowy na tle innych polskich miast:

– Słyszymy w tle śpiewy pielgrzymów, którzy zmierzają do naszego narodowego Sanktuarium. Przepiękny obraz częstochowskiego miasta. Warto stanąć, czasami również usiąść w tych dniach i patrzeć na wyjątkowość Częstochowy, bo jest ona niepowtarzalna. Nie ma drugiej takiej specyfiki miasta, że tysiące, setki tysięcy ludzi kroczą w centrum, aby iść pełni radości, śmiechu i miłości.

Duchowny zaznaczył również, że patriotyzm jest nierozerwalnie związany z religijnością:

Byłem trochę niemiło zaskoczony w pierwszych dniach wojny na Ukrainie. W moją pierwszą drogę po tym kraju po wybuchu konfliktu skierowałem do katedry lwowskiej. Myślałem sobie, że będzie sporo osób, modlących się do Boga o pokój. Okazało się jednak inaczej. Ogromne było moje zaskoczenie, kiedy tam, w tej katedrze było zaledwie kilka modlących się polek. Żeby zwyciężać potrzeba Bożego błogosławieństwa, tej siły. We współczesnym świecie i polityce odrzuca się Pana Boga, odrzuca się wszystko to, co jest związane ze świętością. Zobaczcie, jak dzisiaj próbuje się oderwać od naszego patriotyzmu wiarę. Znacie bardzo dobrze historię Polski i sami wiecie, każde z bohaterskich czynów w Polsce było związane z jego wielką religijnością.

Dzisiejsza uroczystość została zorganizowana przez częstochowskie środowiska patriotyczne, na czele ze stowarzyszeniem „Solidarność i Niezawisłość”.

WS

Skip to content