Uprzejmy jak częstochowianin

O włos od podium – w ten sposób można ironicznie opisać miejsce Częstochowy w najnowszym rankingu dot. uprzejmości wśród mieszkańców. Amerykańska platforma edukacyjna Preply postanowiła sprawdzić stereotyp polskiej gościnności. Sporządzone zestawienie pokazuje nasze miasto w bardzo złym świetle. Częstochowianie należą do „elitarnego” grona najbardziej nieuprzejmych Polaków, razem z warszawiakami czy łodzianami.

Badanie miało charakter ankietowy. Przeprowadzono je na początku listopada ubiegłego roku, a zaproszono do niego ponad 1.5 tyś mieszkańców z dziewiętnastu największych miast w Polsce. W ankiecie znajdowało się dwanaście pytań, m.in.: dotyczących hałasowania w miejscu publicznym, ignorowania nieznajomych czy wpychania się w kolejkę. W badaniu brali udział tylko mieszkańcy danych miast.

Jak poinformował Ben Perks, jeden z autorów rankingu, celem badania było zweryfikowanie licznych stereotypów dot. Polaków. Jak pisze: W świadomości wielu cudzoziemców funkcjonuje obraz Polski jako biednego komunistycznego kraju, krainy wiecznych mrozów, gdzie białe niedźwiedzie przechadzają się po ulicach. Na mapie geopolitycznej obcokrajowca Polska znajduje się bardziej na wschód, niż wynika z jej faktycznego położenia.

Według danych najczęstszym niegrzecznym zachowaniem, jakie zaobserwowali autorzy, było hałasowanie, nie dawanie napiwków czy używanie telefonu w miejscach publicznych. Niechlubne podium w rankingu zajęły kolejno Łódź, Lublin i Warszawa. Częstochowa uplasowała się na czwartym miejscu, przegrywając ze stolicą o 0.02 pkt.

W województwie śląskim badaniu poddane zostały trzy miasta: Częstochowa, Gliwice oraz Katowice. Dwa pierwsze uznano za miasta nieprzyjazne i nieuprzejme, z kolei stolica województwa zajęła trzecie miejsce wśród najgrzeczniejszych, najbardziej otwartych miast w kraju. W jaki sposób częstochowianie zareagowali na ten ranking? Niektórzy uważają jego wyniki za zbyt przesadzone, a nieuprzejmych ludzi można znaleźć we wszystkich polskich miastach.

Przypomnijmy, że jest to kolejny ranking w którym nasze miasto wypada bardzo słabo. Ostatnimi czasy głośno było o najsmutniejszych miastach w Polsce, w tym zestawieniu Częstochowa zajęła niechlubne pierwsze miejsce. Żartobliwie można napisać, że jesteśmy wreszcie najlepsi w kraju, w czym – to ma już mniejsze znaczenie.

Skip to content