W auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbyła się kolejna edycja regionalnego konkursu dla dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy „Uratować znaczy żyć”. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 25 im. Stanisława Staszica w Częstochowie.

Jak co roku konkurs patronatem objęli: Komendant Miejski Policji w Częstochowie oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Celem przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowania postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży.

– Jest to już piąta odsłona naszego regionalnego konkursu. Mamy tutaj szkoły nie tylko z miasta i powiatu, ale także z terenu województwa śląskiego i opolskiego. Konkurs jest skierowany do młodzieży ze szkół podstawowych. W tym roku jest on wyłącznie praktyczny. Nie ma testu wiedzy z uwagi na ilość zgłoszonych osób, a zgłosiło się ponad 20 szkół – mówił asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W zmaganiach wzięło udział ponad 60 uczniów. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad udzielania pomocy poszkodowanym. Musieli też znać zasady prawidłowego poruszania się po drodze, bezpiecznego zachowania się w górach i nad wodą oraz posiadać wiedzę z zakresu pożarnictwa. Ich zmaganiom przyglądali się i oceniali zasiadający w konkursowej komisji częstochowscy strażacy, służby medyczne i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz prewencji. Jak wyjaśniła Olga Drab, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 25 w Częstochowie, pomysł organizacji konkursu narodził się w głowach organizatorów dosyć dawno.

– Pomysł konkursu zrodził się już 13 lat temu. Wyniknął on z chęci pomocy drugiej osobie oraz potrzeby nauczenia, dlaczego warto ratować ludzkie życie, jako nadrzędną wartość w życiu. Na przestrzeni lat poszerzyliśmy ten konkurs o współpracę z lokalnymi służbami porządkowymi oraz ratującymi życie – powiedziała nauczycielka.

Niemałą atrakcję dla uczestników konkursu stanowiło ogniwo konne, zaprezentowane przed budynkiem komendy. Mł asp. Przemysław Wiza, kierownik ogniwa konnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odpowiadał na pytania uczniów związane z tym rodzajem służby. Jak powiedział, chociaż konie są w obecnych czasach rzadkością, ich rola w służbie policji jest nieoceniona.

– Patrole konne wykorzystujemy przede wszystkim prewencyjnie do patroli terenów zielonych i zalesionych, trudnodostępnych dla grup zmotoryzowanych lub pieszych. Konie są też pomocne podczas zabezpieczania masowych imprez, a także w profilaktyce i przy współdziałaniu z dziećmi – tłumaczył mundurowy.

Tegoroczny konkurs składał się z pięciu części praktycznych, niezbędnych podczas radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach takich, jak nagła ewakuacja lub wypadek.

Zwycięzcą konkursu została Szkoła Podstawowa numer 49 z Częstochowy. Zaraz za nią, na podium uplasowała się Szkoła Podstawowa numer 12 z Częstochowy, 3 miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa numer 2 z Kłobucka, a na 4 miejscu zakończyły rywalizację: Szkoła Podstawowa numer 25 z Częstochowy i Szkoła Podstawowa z Kusiąt.

BNO

 

Skip to content