Fot. Michał Figzał

W piątek 16 października, mimo wielu przeciwności, w Złotym Potoku odbyła się uroczystość pochówku szczątków nieznanego żołnierza 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, odnalezionego 17 września br. w bezimiennej leśnej mogile w Apolonce. Szczątki młodego żołnierza, liczącego w chwili śmierci ok. 20 – 21 lat, spoczęły na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku w kwaterze żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w bitwie pod Janowem (3 – 4 września 1939 roku). Tym samym, po ponad 81. latach nieznany bohater dołączył do swych kolegów, towarzyszy broni i dowódców.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 11.00 podniosłą Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Po Eucharystii, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego trumnę przewieziono na cmentarz w Złotym Potoku, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. W obecności przedstawicieli polskiego parlamentu, władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, członków Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa oraz mieszkańców Gminy Janów, nastąpiło złożenie szczątków żołnierza do grobu. Całość odbywała się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Tym samym, po 81. latach spełniony został najważniejszy obowiązek. Obowiązek jako potomnych, jako społeczeństwa i jako państwa polskiego. Obowiązek zapewnienia godnego pochówku naszym bohaterom, obrońcom Ojczyzny z września 1939 roku, którzy w wielu miejscach Polski jeszcze do niedawna spoczywali lub nadal spoczywają w bezimiennych leśnych mogiłach. Obowiązek zapewnienia pochówku z uroczystą ceremonią pogrzebową, modlitwą i należną im asystą Wojska Polskiego. Tego wszystkiego czego w większości przypadków z oczywistych względów zabrakło w 1939 roku.
Ekshumacja bezimiennej mogiły w Apolonce oraz uroczysty pochówek odnalezionych szczątków nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, prawdopodobnie poległego 3 września 1939 roku, symbolicznie kończy tegoroczny etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN na wniosek Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Łącznie ekshumowano lub sprawdzono dziesięć miejsc i mogił rozsianych na całym szlaku bojowym 7 Dywizji Piechoty biegnącym przez region częstochowski. Łącznie odnaleziono szczątki czterech żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku: w Lublińcu – żołnierza 74 Gpp, we Wręczycy wielkiej – dwóch żołnierzy 27 pp oraz w Apolonce – nieznanego żołnierza 7 DP. Wszyscy spoczęli na miejscowych cmentarzach (w Lublińcu, Wręczycy Wielkiej i Złotym Potoku), a uroczystości pogrzebowe miały charakter podniosły i odbywały się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.

tekst: Adam Kurus

źródło: facebook Adama Kurusa

Skip to content