Dokładnie 32 lata temu, 3 października 1985 roku, przy ul. Braci Pawlików, obecnie ul. Gilowa, uruchomione zostało w Częstochowie schronisko dla bezdomnych psów. Obecna nazwa placówki to Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie i prowadzone jest przez częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Schronisko jest sukcesywnie rozbudowywane tak, żeby zapewnić przebywającym w nim zwierzętom jak najlepsze warunki egzystowania. Schronisko prowadzi wiele działań mających na celu propagowanie przyjmowania zwierząt ze schroniska do swoich domów. Jedną z takich cyklicznych akcji jest dobrze znana częstochowianom Psiechadzka.
– Psiechadzka cieszy się cały czas bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem – mówi kierownik schroniska, Katarzyna Grzyb. – Po umieszczeniu informacji, że taka Psiechadzka się odbędzie, zaraz mamy pełna listę chętnych i jeszcze listę rezerwowych. Wszyscy chcą tego psiaka zabrać na spacer, co nas bardzo cieszy. I jest taki znak “z góry”, że zawsze kiedy jest Psiechadzka mamy piękną pogodę.
Jak wspomniała kierownik Grzyb, przez lata w schronisku miały miejsce i miłe i smutne historie. Czego życzyłaby sobie na następne lata działalności placówki?:
– Chciałabym, żeby w schronisku było o połowę mniej zwierząt, żebyśmy nie mieli przypadków znęcania się nad zwierzętami, wyrzucania, złego traktowania.
Życzenia kierownik Katarzyny Grzyb nabierają znacznie głębszego wymiaru w przededniu obchodzonego 4 października Światowego Dnia Zwierząt.

ZD

Skip to content