Urodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”- tym razem bez „Święta Śląska”

Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, obchodzi dzisiaj swoje 67 urodziny. Z tej okazji, w dniach 4-5 lipc, miała odbywać się XXII edycja „Święta Śląska”. Wszelkie obchody rocznicy zostały jednak odwołane. Mimo wszystko z okazji urodzin zespołu, rozmawialiśmy z jego rzecznikiem prasowym, by bliżej poznać okoliczności powstania „Śląska”:

Utworzenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” to było spełnione marzenie Stanisława Hadyny. Wychowując się w warunkach związanych z kulturą ludową, marzyło mu się aby wszystkie głosy, które słyszał, postawić obok siebie, oświetlić światłami i dać im nowe życie. Oczywiście napotykał po drodze problemy administracyjno-finansowe, a także te związane z naborem. Oficjalnie rozpoczęcie działalności zespołu datujemy na 1 lipca 1953 roku.

Powodem odwołania obchodów rocznicy powstania zespołu są oczywiście obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. O tym jak „Śląsk” radzi sobie z tą sytuacją ponownie mówi rzecznik prasowy:

Jest to dla nas szczególny czas. Myślę, że te 67 urodziny zapamiętamy na długo, ponieważ co roku każde urodziny czciliśmy podczas wielkiego 3-dniowego pikniku artystycznego pod nazwą „Święto Śląska”. Dzisiaj, po raz pierwszy w historii musieliśmy to święto odwołać. Nasze urodziny obchodzimy kameralnie, po cichu, w własnym gronie. Wypatrujemy powrotu na scenę. W sierpniu artyści wracają do zajęć i mamy nadzieję, że w nowym sezonie artystycznym uda się wrócić na scenę.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych. Zdobywał i nadal zdobywa wiele nagród w swojej dziedzinie. W przeciągu całej swojej historii, występował na wszystkich kontynentach w łącznie 42 krajach. Dzisiaj po raz pierwszy musiał zrezygnować z obchodów własnego święta.

WB

Skip to content