Koronawirus nie tylko zakaża. Wprowadza też lęk i panikę, co chętnie wykorzystują przestępcy. Oszuści okradają domy i mieszkania, podając się za pracowników sanitarnych. Teraz stosują także metodę „na żołnierza WOT”.

Liczba zachorowań na koronawirusa rośnie. W Polsce zakażonych jest już ponad 600 osób. Niektórzy postanowili wykorzystać stan epidemii, aby nielegalnie się wzbogacić. Oszuści wykorzystują różne metody, a jedną z „najnowszych” jest poszywanie się za żołnierza Wojskowej Obrony Terytorialnej.

W ramach walki z pandemią żołnierze WOT udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym oraz przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Terytorialsi odpowiedzialni są za dostawy żywności i leków. Właśnie te działania postanowili wykorzystać oszuści. Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Przestępca zadzwonił do starszej osoby, prosząc o pieniądze, za które miał jej zrobić zakupy. Przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że rozmówca może być oszustem i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

Dowództwo WOT natychmiast zareagowało, podejmując środki zapobiegawcze, które pozwolą wyeliminować kolejne próby nadużyć. Przypominamy, że seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT. Do grupy drugiej należą osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Caritas. W tym przypadku wsparcie polega na dostawach paczek z banków żywności. Żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów i pobierania na nie pieniędzy.

Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami: na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

Wszyscy, którzy zauważą jakiekolwiek próby oszustwa, proszeni są o powiadomienie policji oraz koordynatora z brygady WOT.

 

ABK

Źródło foto: www.terytorialsi.wp.mil.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content