W obrębie ulic Kutrzeby oraz Grota-Roweckiego w ostatnich miesiącach odnotowywane są liczne włamania do mieszkań i domów, zwłaszcza tych w zabudowie szeregowej. Na przełomie grudnia i stycznia zostało okradzionych 8 domów.

Włamania w ostatnim czasie odnotowywane są jednak w całej Częstochowie i powiecie… Więcej na ten temat mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra–Giereś

– W grudniu ubiegłego roku przestępcy splądrowali 12 domów na terenie miasta i powiatu. Najwięcej, bo 4 włamania, miały miejsce na Północy. W styczniu policja otrzymała 11 zgłoszeń dotyczących takich samych przestępstw i tutaj także 4 z nich dotyczyły mieszkań na Północy. Włamania odnotowano też na ulicach: Kawodrzańskiej, Bialskiej, Dekabrystów, Kuncewiczowej, Brzozowej oraz Sieradzkiej.

Większość przypadków miało miejsce w czasie, kiedy oświetlenie miejskie jest wyłączane, czyli w godzinach 1.00 do 4.00.

W jaki sposób mieszkańcy zabezpieczają swoje posesje przed włamaniami?

– Mam monitoring, dobre zamki w drzwiach i wspaniałych sąsiadów. – mówi jedna z mieszkanek. – Mieszkam akurat w centrum i sąsiadów nie mam, jedynie zamykam drzwi na klucz. – zdradził właściciel jednego z mieszkań w centrum Częstochowy – Ufam ludziom i wierzę, że nic złego mi się nie stanie. – powiedziała młoda mama – Wiadomo, jak ktoś dzwoni, trzeba się zapytać kto jest po drugiej stronie. – informuje mieszkanka Częstochowy.

Do jakich domów włamują się złodzieje? Podkom. Sabina Chyra-Giereś uczula mieszkańców, by byli ostrożni.

– Złodzieje wybierają dom słabo oświetlony, w takich miejscach są niezauważani. Mieszkańcy powinni zwracać też uwagę na osoby obce w swojej okolicy. W przypadku włamań najważniejsza jest nasza przezorność i czujność, ale też czujność sąsiada.

Dołączamy się w tej sytuacji do apelu policji i prosimy mieszkańców Częstochowy i powiatu o szczególną ostrożność. Warto pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, ewentualnym monitoringu, a przede wszystkim – o czujności sąsiedzkiej.

Linda Nocoń

Skip to content