Uważajmy na kleszcze !

thstck_kleszcz_skora_600

Dobra pogoda zachęca nas do spacerów na łonie natury. I oczywiście jak najbardziej powinniśmy z takiej opcji korzystać bo ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Musimy jednak pamiętać aby w tej całej euforii spowodowanej słońcem i ciepłem nie zapominać i jednym ale dużym zagrożeniu. Mowa tu oczywiście o kleszczach, kltóre spędzają sen z powiek bardzo wielu osobom. Nie musimy wcale jechać na Mazury by stanąć oko w oko z tymi małymi pajęczakami, bowiem wystarczy krótki spacer po osiedlowym trawniku. Borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu to tylko dwie z szeregu chorób, których nosicielami są kleszcze.

Na świecie występuje 900 gatunków kleszczy a wnaszym kraju jest ich 19. Kleszcze przenoszą od swych żywicieli ponad 130 różnych wirusów, a także ponad 20 róznych odmian krętków i bakterii, które następnie wywołują wspomniana wyżej boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, tularemię oraz babeszjozę. Według najnowszych danych w Polsce systematycznie rośnie zachorowalność na boreliozę. W tym roku w całym kraju do końca kwietnia stwierdzono już 2906 przypadków. W pierwszym okresie tej choroby pojawia się niebolący rumień wędrujący, w srodku którego widać przejaśnienie. Zazwyczaj znika w ciągu kilku tygodni, a jeśli ktoś podejmuje leczenie wówczas w ciągu kilku dni. Zmiany skórne to nie wszystko bowiem zazwyczaj występują objawy grypopodobne, takie jak goraczka, bóle głowy, miesni stawów i uczucie ogólnego rozbicia. Boreliozę należy potwierdzić badaniami laboratoryjnymi. Leczenie polega na antybiotykoterapi, która trwa kilka tygodni. Po wkłóciu się kleszcza należy go jak najszybciej wyciągnąć. Należy jednak pamiętać, że nie należy go wykręcać ani wyciskać. Nie należy również smarować miejsca, w którym znalazł się nasz nieprzyjaciel niczym tłustym.

Kleszcze najczęściej żyją w lasach liściastych i mieszanych. Jesli już wybieramy się do lasu powinniśmy zakładać przylegające do ciała ubranie, nakrycie głowy. Kleszcze niestety spotkamy również w miejskich parkach, a także na otoczonych zielenią terenach na osiedlach mieszkaniowych. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie.

Skip to content