Już po raz piąty Biblioteka Publiczna w Częstochowie organizuje Festiwal Bajki. Projekt od lat promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych, uwzględniając ich preferencje i możliwości. Imprezy tworzone w ramach tegorocznej akcji odbywają się w dniach 18-21 września.

– W tym roku zamierzamy skupić się na różnych formach opowiadania. W pierwszy dzień festiwalu, poza wykładem Agnieszki Karp-Szymańskiej o roli książki dla dzieci, są prowadzone warsztaty o tytule „O sztuce opowiadania” z opowiadaczami ze stowarzyszenia. Warsztaty mówią o tym, jak zachęcić młodych czytelników do opowiadania o dzieleniu się opowiadaniem tą werbalną stroną książki – przybliżył Piotr Mesyasz z działu instrukcyjno-metodycznego Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

Warsztaty zorganizowane w ramach festiwalu mają ponadto zachęcić do sięgania po książki. Przekładanie języka literackiego na język żywej opowieści jest specjalnością zawodowych opowiadaczy.

– Mamy przyjemność prowadzić warsztaty z opowiadania, gdzie razem z bibliotekarzami, nauczycielami, a nawet edukatorami szukamy ścieżek do ciekawego i żywego opowiadania. Bajkę możemy czytać, może być ona podstawą teatru. Możemy też ją opowiadać. Myślę, że rodzice dosyć rzadko dziś opowiadają, raczej wolimy czytanie, obrazki i filmy. My z jednej strony nawiązujemy do dawnej tradycji, ale z drugiej strony opowiadanie może przybierać bardzo nowoczesne formy – mówił Jarosław Kaczmarek, opowiadacz Grupa Studnia O. z Warszawy, który prowadził warsztaty.

Bajka stanowi pierwszy przekaz informacji kierowany do najmłodszego odbiorcy. Nie bez znaczenia jest zatem sposób jej przekazu, a konkretnie – opowiadanie.

– Bajka jest drzwiczkami, do których zaglądamy i rozpoznajemy świat i emocje. W bajce bardzo istotny jest bezpośredni kontakt z tym, kto czyta lub opowiada. Szczególnie dla małych dzieci, bajki powinny być przekazywane w sytuacji żywej relacji. Aby ta zaistniała, potrzebujemy czasem używać różnych środków. Istotne jest miejsce, sytuacja, w której jesteśmy, bardzo pomaga nam muzyka (najlepiej grana na żywo), która stwarza nastrój spotkania. Bajka jest zawsze sytuacją spotkania z bohaterami opowieści i stanowi bliskość relacji – dodał opowiadacz.

W sobotę, 21 września odbędzie się finał tegorocznej edycji Festiwalu Bajki. Tradycyjnie w Parku Staszica na uczestników będzie czekać wiele atrakcji, m.in. spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Grupa Studnia O., animacje i zabawy prowadzone przez Teatr Jednej Miny, czy zajęcia plastyczne dla całych rodzin.

BNO
Fot.: Biblioteka Publiczna w Częstochowie

Skip to content