W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie rozpoczął się 6 marca Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych, na którym prezentowane będą filmy związane z wojną polsko-bolszewicką.

Przegląd organizowany jest już po raz siódmy. Okazją, towarzyszącą tegorocznej edycji, jest setna rocznica zmagań Polaków z bolszewicką Rosją. O inicjatywie przeglądu mówi organizator, Anna Dąbrowska z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Przegląd jest moją inicjatywą, która zrodziła się z obserwacji, dotyczącej tego, jak mało wiemy o sprawach z naszej przeszłości, i to nie w kontekście wielkich wydarzeń, lecz ludzi, którzy za nimi stoją. Wychodząc z pomysłem Przeglądu, myślałam o dwóch rzeczach – o tym miejscu, którego atmosfera sprawia, że aż chce się działać na rzecz dobra oraz poczucie bezradności wobec kłamstwa, czy raczej chęć przełamania go.

W pierwszy dzień Przeglądu zaprezentowane zostały filmy, zatytułowane Bitwa warszawska 95 lat później oraz Człowiek, który zatrzymał Rosję. Obecny podczas wydarzenia autor książki, na której oparta została druga z produkcji, prof. Grzegorz Nowik, tak objaśnia znaczenie filmu.

– Osobą, która jako pierwsza w sierpniu 1919 roku dokonała złamania rosyjskich szyfrów był porucznik Jan Kowalewski. Film, a właściwie teatr telewizyjny, który będzie dzisiaj pokazany, jest właśnie o Janie Kowalewskim oraz o tym, w jaki sposób polska nauka przyczyniła się do zwycięstwa nad bolszewicką Rosją.

Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski podkreśla, jak ważne jest utrwalanie pamięci o waleczności Polaków wśród młodszych pokoleń, również poprzez tworzenie tego typu produkcji.

– Młodzież może czuć się trochę znudzona takimi filmami, ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę, jakie możliwości otwiera przed nami technika oraz to, że młodzi ludzie mają otwarte umysły, mogą oni sami tworzyć filmy, które będą ciekawsze, ale jednocześnie będą cały czas przypominać o tym ważnym w dziejach naszej ojczyzny okresie.

Anna Dąbrowska zwraca także uwagę na to, jak ważnym elementem tożsamości narodowej Polaków jest wiara.

– Bez względu na to, czy jesteśmy wierzącymi, czy ateistami, nie możemy zaprzeczyć, że nasza tożsamość bierze się z wiary. Chrzest Polski był dla naszego kraju momentem najważniejszym i wszystko, co wydarzyło się po nim, w znaczący sposób wpłynęło na rzeczywistość, w jakiej żyjemy obecnie.

VII Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych odbywać się będzie w dniach 6 – 8 marca od godz. 18:00. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Gośćmi honorowymi Przeglądu będą przedstawiciele V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. brygady Andrzeja Galicy w Przemyślu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content