„W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych” – to tytuł dwudniowej konferencji poświęconej wybitnej polskiej pisarce Zofii Kossak. Konferencja rozpoczęła się we wtorek 24 kwietnia w gmachu Senatu RP w Warszawie. W środę 25 kwietnia na temat Zofii Kossak debatowano w murach Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. – Było to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla prelegentów ale dla wszystkich, którzy znają twórczość Zofii Kossak. Chodzi także o wyjątkowość przesłania, które Zofia Kossak pozostawiła współczesnym i przyszłym pokoleniom. Dotyczy to zarówno Polski jak całej cywilizacji chrześcijańskiej. Zofia Kossak zawsze podkreślała, że jest pisarką katolicką. Pozostawiła po sobie ogromną spuściznę i warto się takimi postaciami chwalić, bo odcisnęły ogromne piętno na naszej historii, kulturze i wielu innych sferach życia   –  mówił główny organizator sympozjum senator Artur Warzocha.

Wystąpienia prelegentów koncentrowały się wokół wielu wątków dotyczących pisarskiej działalności Zofii Kossak. Jednym z prelegentów był między innymi  prof. Adam Regiewicz, którego referat dotyczył obrazu św. Franciszka w twórczości Zofii Kossak. Uczestnicy sympozjum akcentowali też ponadczasowość przesłania Zofii Kossak.

Celem konferencji było przedstawienie spuścizny Zofii Kossak oraz upowszechnienie wiedzy o tej wybitnej postaci oraz jej twórczości. Wydarzenie poprzedziło otwarcie wystawy poświęconej pisarce i działaczce społecznej przygotowanej przez Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich oraz fundację jej imienia.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content