W Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze można zobaczyć BMW Jana Pawła II

W sierpniu tego roku oddano do użytku muzealnego kolejną ekspozycję w jasnogórskim bastionie św. Rocha, poświęconą tym razem głównie Janowi Pawłowi II. Oprócz zdjęć, pamiątek i numizmatów z wizerunkiem Papieża Polaka, można zobaczyć także prywatny samochód Jana Pawła II.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak mówi, że Jasna Góra jest w posiadaniu bardzo wielu pamiątek po Janie Pawle II i że zwyczajnie brakuje miejsca, żeby je wszystkie pokazać:

Po gruntownym remoncie mamy pięknie odrestaurowane pomieszczenie, które jest jednocześnie wspomnieniem św. Jana Pawła II. No i wśród tych pamiątek, które są na Jasnej Górze – a przypomnę, że najważniejsze wotum Jana Pawła II to przestrzelony pas, złota róża i serce z napisem „Totus Tuus” – tych równych wotów mamy naprawdę bardzo dużo. Brakuje nam już miejsca aby eksponować to wszystko co pielgrzymi składają jako wota. Ale kolejne pomieszczenia, które udaje nam się wyremontować są okazją do tego, aby udostępnić to wszystko, co jest w zbiorach jasnogórskich.

Papieska ekspozycja w bastionie św. Rocha na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy pamiątek po Janie Pawle II jest jego prywatne BMW. Podobno samochód ten bardzo dużo pali…

Nie wiem ile pali, znamy pojemność silnika. Ma 192 KM. Auto nie jest opancerzone, ma przejechane zaledwie 55 tys. km. Rocznik 1992. Auto w 2010 roku trafiło na Jasną Górę, było własnością Fundacji Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie i decyzją kard. Dziwisza auto zostało przekazane na Jasną Górę. Ponad 11 lat stało tutaj u nas zagarażowane w bastionie św. Rocha. Jest takim ciekawym eksponatem, który ma zachęcić pielgrzymów i turystów, aby wejść do bastionu św. Rocha i zapoznać się z historią życia św. Jana Pawła II, no i już niedługo błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Papieska ekspozycja w bastionie św. Rocha na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

O. Waldemar Pastusiak przekonuje, że cały czas pracuje nad tym, żeby rozbudowywać jasnogórską ekspozycję, aby jak najwięcej pamiątek i wotów mogło ujrzeć światło dzienne:

Plany oczywiście są cały czas. Zawsze musimy pamiętać o mierzeniu sił na zamiary, jest to związane oczywiście też z kosztami i z wolnymi pomieszczeniami, których jest coraz mniej na Jasnej Górze. Ale cały czas nasi architekci zastanawiają się, gdzie jeszcze można by było udostępnić kolejne sale. Zależy nam, żeby Jasna Góra była nie tylko centrum religijnym ale też centrum kultury i dziedzictwa narodowego, bo przecież jest nieodzownie związana z historią naszej Ojczyzny.

Sala z ekspozycją o Janie Pawle II, w której znajduje się również papieskie BMW mieści się na przeciwko biblioteki jasnogórskiej, w tym samym budynku, co aula o. Kordeckiego, wchodzi się do niej następnymi drzwiami.

Papieska ekspozycja w bastionie św. Rocha na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat
Skip to content