Fot. wojsko-polskie.pl/13bot

132 Batalion Lekkiej Piechoty 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie się mieścił nieopodal szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Takie informacje potwierdził rzecznik prasowy brygady, stanowiącej związek taktyczny Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Znajdujący się przy ul. Sabinowskiej kompleks budynków wkrótce czeka remont, który pozwoli na przystosowanie do potrzeb nowo utworzonej jednostki.

– Zgodnie z planem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, formowanie 132 BLP w Częstochowie rozpocznie się w 2022 roku. Docelowo służyć w nim będzie 650 żołnierzy, z czego blisko 600 ochotników (tzw. terytorialsi). Warto podkreślić, że choć w Częstochowie nie ma jeszcze batalionu WOT, już teraz w naszych szeregach służy blisko 130 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z powiatu Częstochowskiego, a kolejnych ponad 40 jest już po tzw. zapoznaniu i niebawem do nas dołączy. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, służbę tę można pogodzić z życiem rodzinnym i zawodowym – tłumaczyła Monika Ligejka rzecznik prasowy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W czasie wojny głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest wsparcie grup operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.

– 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła swoje działanie w 2018 roku. W województwie śląskim służy już ponad 1000 terytorialsów. Warto tu dodać, że śląska brygada jako pierwsza jednostka w ramach pilotażowego programu grup poszukiwawczo-ratowniczych K9 WOT, wprowadziła do służby psy ratownicze. Obecnie w naszych szeregach są dwa certyfikowane psy ratownicze, które w każdej chwili są gotowe ruszyć z pomocą osobie zaginionej. W grupie oprócz psów i ich przewodników działają także wyszkoleni nawigatorzy oraz planiści – dodała rzeczniczka 13 ŚBOT.

W planowanej strukturze organizacyjnej 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej planowane jest także utworzenie batalionów lekkiej piechoty w Gliwicach, Kuźni Raciborskiej, Cieszynie oraz Brzegach.

BNO

Skip to content