W Częstochowie rozpoczął się program szczepień

Fot. premier.gov.pl

W niedzielę rano do Częstochowy dotarła pierwsza partia szczepionek na Covid-19. Jako pierwszy zaszczepił się dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Zbigniew Bajkowski.

Szczepionkę wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, domięśniowo w odstępie minimum 21 dni. Szczepienia muszą poprzedzić badania kwalifikacyjne. Dostępna jest dla osób od szesnastego roku życia. O szczepieniach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym mówi dyrektor Zbigniew Bajkowski:

W dniu wczorajszym rozpoczęliśmy szczepieniem około 10 osób. Natomiast od dzisiaj większa liczba osób będzie się szczepić. W pierwszym rzucie otrzymaliśmy 75 dawek szczepionki, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu otrzymamy kolejne 150 dawek.

W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby objęte etapem zero, czyli m. in.: pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni czy diagności laboratoryjni. W dalszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że seniorzy otrzymają zaproszenia na szczepienie. Głównym przeciwwskazaniem do szczepienia będzie ostra infekcja dróg oddechowych. – Mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie – mówi dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, Wojciech Konieczny:

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie ma otrzymać szczepionki dzisiaj do godz. 13. Wtedy rozpoczniemy program szczepień i zaczniemy szczepić dzisiaj około godz. 14 lub jutro rano. Mamy zamówionych w tym tygodniu 75 szczepionek.

W pierwszej transzy do Polski dotarło 10 tys. dawek szczepionki. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek, natomiast do końca stycznia powinno dotrzeć 1,5 mln dawek. Dostarczana jest w ampułkach wielodawkowych, a jedna ampułka zawiera 5 dawek. Każda dawka musi zawierać 0,3 ml szczepionki.

KP