W częstochowskich szkołach nikt nie chce się szczepić?

W częstochowskich mediach pojawiły się informacje, jakoby uczniowie szkół podstawowych oraz średnich nie zamierzali zaszczepić się przeciwko Covid-19. Od piątku 10 września uczniowie pełnoletni oraz rodzice tych niepełnoletnich, mogli zgłosić zainteresowanie szczepieniami. Ze wstępnych danych wynika, że inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki spotkała się z obojętnością. Chętnych jest niewiele.

Dokładniejsze informacje nt. braku chętnych do szczepienia przedstawia p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski: – W Częstochowie mamy około szesnastu tysięcy dzieci i młodzieży szkolnej, z czego w pełni zaszczepionych jest nieco ponad pięć tysięcy. Jest to wynik na skalę Polski średni, przeciętny. Lecz nadal, niezaszczepionych pozostaje ponad dwa razy więcej, a kampania proszczepienna wykonywana przez ministerstwo, chociaż słuszna, jest według mnie spóźniona. Takie działania powinno się podjąć pod koniec wiosny lub na początku lata, jeszcze przed wakacjami. Obecnie mam wrażenie, że młodzież przyzwyczaiła się od koronawirusa, a przez co go zbagatelizowała.

Gremialną postawę uczniów oraz ich rodziców można podsumować jednym zdaniem: nikt nie myśli o czwartej fali. W podjęciu decyzji nie pomaga również szum informacyjny nt. czwartej fali. Zdania specjalistów są podzielone. Jedni uważają, że czwarta fala niedługo nadejdzie, drudzy, że już trwa. Zdaniem dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie Zbigniewa Bajkowskiego, bardziej prawdopodobną jest pierwsza opcja – jednak sama siła koronawirusa może być słabsza, zważywszy na wysoki wskaźnik osób zaszczepionych, mimo wszystko zbyt mały by mówić o tzw. “odporności stadnej”.

Wśród mieszkańców pojawiły się również obawy, że część uczniów niezaszczepionych będzie poddana przymusowej izolacji, zmuszając ich do nauczania zdalnego. Naczelnik Rafał Piotrowski zapewnia, że żadnej segregacji w szkołach nie będzie. Jeśli w klasie testy wykryją zarażone dziecko, klasa zostanie poddana kwarantannie. Nikt, nie będzie dzielił uczniów.

Więcej informacji nt. możliwości szczepienia się w placówkach oświaty na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content