W maju ruszą wypłaty 500+ dla Ukraińców

Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju.

Dotychczas ZUS przyjął około 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy, w województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tys.

– Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS-u, w tym o świadczenie 500 plus. Taką możliwość mają od 26 marca. Podobnie, jak nasi obywatele, wniosek o to świadczenie mogą składać tylko elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – poinformowała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski można składać na dwa okresy świadczeniowe, zarówno ten obecny – trwający do końca maja, jak i na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku.

– Świadczenie przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu – dodała Beata Kopczyńska.

Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia w przypadku, jeśli ktoś ma problem dostępu do Internetu lub nie ma założonego swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

BNO

Skip to content