Politechnika Częstochowska po raz kolejny organizuje edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Do 15 lutego szkoły mają czas, by wysłać zgłoszenie udziału do tegorocznej edycji CzUM.

Co zyska młodzież uczestnicząc w inicjatywie organizowanej przez Politechnikę? – mówi Kamila Sobczak, kierownik Działu Promocji Politechniki Częstochowskiej:

– Przede wszystkim zobaczą naszą Uczelnię od podszewki, to nie tylko udział w tych wykładach, ale także młodzież będzie mogła wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych, zobaczyć jak wyglądają nasze aule i laboratoria. Będą mogli poczuć się jak studenci, każdy z nich otrzyma indeks, będzie dostawał zaliczenie po każdym wykładzie. Będzie to okazja z zapoznaniem się z nauką, poznania tego, że nauka nie jest straszna, bo zajęcia będą przygotowane w sposób luźny i przystępny dla młodzieży.

Wykłady będą odbywały się na sześciu wydziałach Politechniki Częstochowskiej: Wydziale Budownictwa, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Zarządzania, Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Wydziale Infrastruktury i Środowiska, Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Zaplanowano także zajęcia laboratoryjne:

– Pierwsze dwa wykłady podczas inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego odbędą się 16 marca, będzie to wykład pt. Mikroplastik w środowisku: źródła, wpływ na organizmy żywe, możliwości usuwania. Oraz drugi wykład owady w technice. Kolejne wykłady odbędą się 13 kwietnia i 18 maja.

Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy ma długą historię. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku. W poprzednich edycjach uczestniczyło w nich średnio po ok. 600 osób, oprócz czasu pandemii. Co oczywiste – Uniwersytet zachęca uczniów szkół średnich do studiowania na Politechnice Częstochowskiej.

 

Plakat Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego 2023/ źródło: Politechnika Częstochowska
Skip to content