W mieście pojawią się trzy nowe miejsca do rekreacji

fot. Urząd Miasta Częstochowy

W Częstochowie mają powstać trzy nowe miejsca rekreacji – jedno przy Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego, drugie na Stradomiu, a trzecie przy al. Pokoju – wszystkie zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego.

Z takich miejsc nierzadko korzystają mieszkańcy, których uwadze nie umknął nowy projekt miasta. Zapytaliśmy kilku z nich, co sądzą na ten temat.

– Myślę, że każda inwestycja jest potrzebna, dopóki są osoby, które na tym skorzystają – mówi częstochowianka. – Myślę, że nie dość, że inwestycje powinny być, to jeszcze powinny iść w różnych kierunkach – w końcu miasto powinno się rozwijać – dodaje mieszkaniec. – Potrzebne są place zabaw, dopóki nie ograniczają się tylko do piaskownicy i zjeżdżalni i są bardziej rozwinięte – stwierdza starsza częstochowianka.

Projekt dotyczy bądź to modernizacji, bądź to wykorzystania na nowo terenów nadających się pod budowę takich obiektów. Łukasz Stacherczak z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy zdradza, na czym mają polegać zmiany.

– Dzięki budżetowi obywatelskiemu w Częstochowie powstaną trzy nowe miejsca do rekreacji i zabawy. Pierwsze to bieżnia lekkoatletyczna na terenie Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego przy ul. Warszawskiej – mówi Stacherczak. – Drugi obiekt to plac przy ul. Zaciszańskiej na Stradomiu – teren obecnie niezagospodarowany, który ma zostać oczyszczony i na którym mają zostać postawione m.in. stół do tenisa stołowego oraz urządzenia do siłowni terenowej. Trzecie miejsce to istniejący już plac zabaw przy al. Pokoju, który wymaga modernizacji. Po niwelacji terenu zamontowane zostaną tam nowe urządzenia zabawowe (urządzenie wielofunkcyjne, huśtawka ,,bocianie gniazdo”, domek dla dzieci i domek ze zjeżdżalnią), sprzęt do ćwiczeń (m.in. z orbitrekiem, ,,biegaczem” i ,,wioślarzem”).

Przyjrzeliśmy się bliżej jednemu z tych miejsc, a mianowicie placowi zabaw przy al. Pokoju 15/17 na Rakowie. Mieszkańcy jednomyślnie domagają się modernizacji obiektu.

– Myślę, że na pewno jest potrzebny – mógłby zaspokoić potrzeby ruchowe dzieci, a także byłby dobrym miejscem dla młodych matek do spędzania czasu z dziećmi – mówi mieszkaniec. – Moim zdaniem bardziej przydałby się tutaj punkt sportowy, bo nie widzę, żeby dzieci jakoś szczególnie korzystały z placu zabaw. Dzieciaki chodzą na place bardziej rozbudowane niż ten tutaj – dodaje częstochowianka. – W pobliżu mało jest takich miejsc dla dzieci. Z drugiej strony – mam nadzieję, że rzeczywiście go zmodernizują, a nie, jak to zazwyczaj bywa w naszym mieście, po prostu usuną – zwraca uwagę młodszy częstochowianin.

Jak podaje Stacherczak, miasto do 9 czerwca czeka na oferty firm zainteresowanych wykonaniem tych zadań. Jeśli przetarg i same roboty przebiegną bez przeszkód, finał inwestycji we wszystkich trzech lokalizacjach zaplanowano na 25 sierpnia. Czas pokaże czy inwestycje zostaną zrealizowane w terminie. Na razie plac zabaw przy al. Pokoju wygląda tak:

MSI