W Ratuszu odsłonięto tablicę ku czci powstańców śląskich

W środę 10 listopada w częstochowskim Ratuszu odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstania Śląskie. Wydarzenie to było jednym z elementów tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości w Częstochowie.

Szczegóły upamiętnienia powstańców śląskich w Ratuszu omówiła Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego:

W ramach obchodów „Częstochowskich Urodzin Niepodległej” odsłaniamy tablicę „Tobie Polsko”, poświęconą Powstaniom Śląskim. Jest to pierwszy punkt programu dzisiejszych i jutrzejszych uroczystości. Ta tablica została umieszczona w samym centrum miasta – można powiedzieć w sercu miasta – w Ratuszu miejskim. Jest ogólnie poświęcona Powstaniom Śląskim. Takie tablice są umieszczone w wielu miejscach naszego województwa, nie tylko w Częstochowie. Tablica została wkomponowana w ratuszową wieżę. W miejsce, gdzie prezentowana jest wystawa stała „Dzieje Miasta Częstochowy”, w sali, która poświęcona jest dążeniom i działaniom niepodległościowym.

Tablice „Tobie Polsko” zostały rozesłane po miastach województwa śląskiego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który je ufundował. Częstochowską tablicę można zobaczyć na pierwszym piętrze Muzeum Ratuszowego.

Skip to content