W 2019 roku do placówek terenowych Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Częstochowie zgłoszono ponad 10 proc. mniej wypadków przy pracy w rolnictwie niż w roku 2018. KRUS to nie tylko emerytury, wpłaty i wypłaty. To także prewencja, rehabilitacja i orzecznictwo. Pracownicy KRUS-u szczególną uwagę poświęcają zapobieganiom wypadkom. Przynosi to świetne efekty na skalę kraju. Na terenie woj. śląskiego od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o jedną trzecią. Co wpływa na zmniejszenie wypadkowości w rolnictwie wyjaśnia Ireneusz Leśnikowski, rzecznik regionalnego oddziału KRUS w Częstochowie:

– W naszej ocenie specjalistów od prewencji główną przyczyną niższego wskaźnika wypadkowości jest wzrost świadomości rolników w zakresie BHP. Stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych osób ubezpieczonych w KRUS stale się poprawia. Niebagatelny wpływ na to ma nieustanne oddziaływanie prewencyjne instytucji wspierających rolnictwo. Systematyczne działania powodują, że rolnicy stale zapoznają się z zasadami ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym oraz utrwalają informacje o zagrożeniach wypadkowych związanych z pracą rolniczą. Wpływ na zmniejszenie wskaźnika ma także zmieniająca się struktura i wielkość gospodarstw rolnych, gdyż rolnicy inwestują, modernizują i rozbudowują gospodarstwa. Wprowadzają nowoczesne maszyny i technologie.

W 2019 roku Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie odnotował 2 zgłoszenia wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Ich przyczyną była zła organizacja miejsca pracy oraz złe zabezpieczenie pojazdu podczas jego naprawy. Jakiej kategorii zdarzeń jest najwięcej wyjaśnia Ireneusz Leśnikowski:

– Analizując liczbę wypadków pod względem kategorii wypadków najliczniejszą grupę stanowi upadek osób – 87 zdarzeń, co stanowi 44,4% ogólnej liczby wypadków. Następnie w kolejności, pod względem ilości zdarzeń: uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta – 30 zdarzeń, co stanowi 15,3% ogólnej liczby wypadków. Na tym samym poziomie występują wypadki z grupy – pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń – 30 zdarzeń – co stanowi 15,3% ogólnej liczby wypadków. Następne grupy to zetknięcie się z ostrymi narzędziami ręcznymi i innymi ostrymi przedmiotami, upadek przedmiotów, przejechanie, uderzenie, przygniecenie przez materiały i przedmioty transportowane mechanicznie lub ręcznie czy nagłe zachorowania. 

Dzięki licznym działaniom prewencyjnym odnotowano mniej „upadku osób” – o 39 zdarzeń mniej niż w roku ubiegłym. Podobnie w przypadku grupy „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – liczba wypadków zmniejszyła się o 3 zdarzenia w porównaniu do roku 2018.

MST

Foto źródło: materiały prasowe

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content