Powoli zaczyna się okres grzewczy, a co za tym idzie – wzmożona emisja pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez tzw. kopciuchy, czyli nieekologiczne piece zainstalowane w domach jednorodzinnych.

Aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” można uzyskać dotacje na wymianę pieców na ekologiczne. O programie mówi Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:

– Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. To największy i najbardziej kompleksowy program wsparcia indywidualnych właścicieli domów w zakresie walki z niską emisją, wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła oraz kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Budżet programu opiewa na 103 mld zł. Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie jest likwidacje starego źródła ciepła i zamontowanie nowego, ekologicznego pieca:

– Również podłączenia domu do sieci ciepłowniczej i te osoby, które dokonają tej wymiany, mają wtedy możliwość skorzystania z dofinansowania na inne elementy termomodernizacji, czyli ocieplenia, wymiana okien, drzwi i wszystkie te elementy, które wiążą się z termomodernizacją budynków.

Częstochowianie mogli korzystać z samorządowego projektu, który przewidywał dotacje do modernizacji systemów grzewczych. Wnioski można było składać do 30 czerwca. Pula środków, jaka była przeznaczona na ten cel to 500 tys. złotych. Dotację można było uzyskać na wymianę kotła węglowego na instalacje grzewcze gazowe, olejowe lub elektryczne, a także na przyłączenie do sieci cieplnej. Podsumowuje Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy:

– Z pierwszych podliczeń wynika, że zostało złożonych 320 wniosków. Ze względu na to, że wnioski były rozpatrywane w ramach kolejności zgłoszeń, do puli środków, które posiadamy, zostały zweryfikowane 244 wnioski, a z nich zakwalifikowano 122 wnioskodawców. Dotacja, którą każdy mógł uzyskać, wynosiła do 70% wartości netto zakupionego kotła w przypadku jeśli to było ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, ale również przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Jednak kiedy ktoś zamieniał kocioł węglowy na lepszy kocioł węglowy, dawaliśmy dotacje tylko w wysokości maksymalnej 4000 zł.

Osoby, które nie zdążyły lub nie mogły w tym roku skorzystać z tego projektu, mogą się starać o dotację w przyszłym roku. Projekt nie łączy się z rządowym programem „Czyste powietrze”, dlatego można korzystać z obydwóch jednocześnie.

AK

źródło foto: www.wfosigw.katowice.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content