W zimowy wieczór dobrze jest się napić herbaty

Występuje w 1500 odmianach na całym świecie. Może być czarna, czerwona, zielona, biała, ziołowa i owocowa. Może też być rozluźniająca, pobudzająca, rozgrzewająca chłodząca i z tzw. „prądem”. 15 grudnia przypada Dzień Herbaty, celebrowany po raz pierwszy 2005 roku w Nowym Delhi.

Z badań spożycia kawy i herbaty wynika, że Polacy zaliczają się raczej do grona narodów „kawo-lubnych”. Raczej, bo procenty miłośników obu napojów są nad Wisłą bardzo wyrównane, z lekką przewagą Kawoszy. Według portalu Indy100.com, spożycie herbaty w Polsce w 2016 roku wykazało, że 48,7% Polaków preferuje herbatę natomiast 51,3% jednak woli kawę.

Spożycie herbaty i kawy w Europie na podstawie danych agencji Euromonitor International za 2012 rok | Źródło: Pinterest.com

Również wśród mieszkańców Częstochowy zdania na temat preferencji napojowych są mocno podzielone:

Ciekawostką jest, że według portalu Indy100.com mieszkańcy takich krajów jak Uzbekistan, Pakistan, Azerbejdżan i Kenia w ponad 99% wolą herbatę, natomiast mieszkańcy Gwatemali i Dominikany w ponad 99,5% preferują kawę. Do zdecydowanych miłośników herbaty można natomiast zaliczyć Chiny, Indie, Rosję, Turcję i Węgry. Jak przekonuje Jacek Matyjewicz z jednej z częstochowskich herbaciarni, świat herbaty jest bardzo różnorodny i nie sposób o nim rozmawiać bez możliwości powąchania setek aromatów:

Świat herbaty jest bardzo szerokim pojęciem, bo to nie tylko same czarne herbaty ale też mieszanki owocowe, ziołowe, gama herbat czerwonych i innych. Jeżeli chcemy porozmawiać o herbacie, możemy tylko nadmienić, że dzień herbaty przede wszystkim występuje przede wszystkim w świecie realnym. Tu można poczuć magię świąt, magię aromatów, kolorów, tu można pewne rzeczy dotknąć i skosztować. Tą całą różnorodność chętnie jesteśmy w stanie Państwu zaprezentować. Dlatego zapraszamy do siebie na dłuższe posiedzenie i ewentualnie małą degustację.

W Polsce spożycie herbaty waha się w przedziale 0,5-1 kg na osobę rocznie. Herbata jest doskonałym dodatkiem do spędzania czasu we dwoje, w zimowe wieczory, przy grach planszowych lub przy dobrym filmie. I choć większość herbat nie pobudza w taki sposób jak filiżanka mocnej kawy z samego rana, to jednak dzięki smakowi aromatycznej, herbacianej kompozycji możemy sobie przypomnieć piękne uczucia, jakie towarzyszyły nam, gdy piliśmy ją po raz pierwszy. Herbata pod względem utrwalania uczuć działa podobnie jak zapach i muzyka.

Skip to content