Wakacje bez używek – warsztaty teatralno-prewencyjne

W poniedziałek 4 lipca ruszyła II edycja warsztatów teatralno-prewencyjnych. Zajęcia odbywają się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, a prowadzi je częstochowski aktor Marek Ślosarski. Projekt jest realizowany we współpracy z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Organizacją warsztatów zajęła się Ewa Oleś, sekretarz literacki Teatru:

– W zeszłym roku mieliśmy pierwszą edycję, ona była taka bardziej rozbudowana niż ta. Natomiast na początku nie wiedzieliśmy jak do tego tematu podejść przygotowując się wcześniej do tych warsztatów. Myśleliśmy jak je przeprowadzić żeby ta formuła była atrakcyjna, abyśmy uniknęli jakiejś smutnej prelekcji, bo nie o to chodzi. Myślę, że prelekcja nie pomoże w tym żeby ludzie nie korzystali z tych środków psychoaktywnych. I rzeczywiście uważam, że działanie przez sztukę i mówienie o trudnych rzeczach ma sens. Te warsztaty są poniekąd bardzo podobne do tych, które organizujemy od lat w teatrze. Zawierają takie zajęcia jak elementarne zadania aktorskie, etiudy, elementy dramy, także jest zwiedzanie kulis teatru. One są podbudowane tematycznie prewencją. Sięgamy do tekstów tzw. kaskaderów literatury czyli do Wojaczka, Stachury, Dymnego, sięgamy także do prozy Sylvii Plath. Byli to autorzy, którzy napisali wspaniałe rzeczy, natomiast ich życie bardzo szybko się skończyło.

Warsztaty teatralno-prewencyjne prowadzi Marek Ślosarski, związany z Teatrem im. Adama Mickiewicza od wielu lat. W tym roku został zaproszony do poprowadzenia zajęć w II edycji warsztatów:

– One są o tyle trudne, że z jednej strony mają taką przykrywkę właśnie prewencji, czyli trzeba mówić o pewnych rzeczach związanych z używkami. I nie tylko myślę, bo współczesny czas to już nie tylko tak jak dawniej bywało narkotyki czy inne używki mocniejsze. Alkohol, papierosy, ale moim skromnym zdaniem to także uzależnienie od komórek, uzależnienie od social mediów gdzie młodzi ludzie nie mogą żyć i to ja stwierdzam. Tak sobie na tych zajęciach troszeczkę o tym rozmawiamy posiłkując się różnymi zadaniami teatralnymi, po to żeby pokazać jak wyglądają pewne emocje, że może coś przybliżyć. Jak w takich stanach człowiek może zachowywać się, a może nauczy się stawiać opór pewnym sytuacjom, mieć świadomość tego, że coś może być złe. I o tym sobie rozmawiamy.

W warsztatach bierze udział około 30 osób z częstochowskich liceów. Młodzież opowiedziała o swoich wrażeniach z zajęć:

– Ćwiczyliśmy pokazywanie różnych reakcji, emocji. Na jak różne sposoby można odegrać. Śmiech na przykład nie jest po prostu jeden, są różne rodzaje. Jest szczery, ironiczny, udawany.
– Zajęcia są bardzo fajne, pan też jest bardzo miły. Wczoraj były gry, tak to można nazwać. Oraz gimnastyka co bardzo lubię. Bardzo miła atmosfera, naprawdę nie żałuję, że się w ogóle dostałam.
– Sądzę tak samo jak koleżanka, zajęcia są prowadzone w bardzo ciekawy sposób, pan jest naprawdę miły. I myślę, że my jako grupa się już poznaliśmy i lepiej funkcjonujemy. I zobaczymy co dzisiejsze zajęcia jakie drzwi nam otworzą.

Finał, a także podsumowanie projektu, będzie miało miejsce na początku października tego roku i zakończy się realizacją Salonu Poezji pt. „Kaskaderzy literatury”. W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, muzycy oraz wybrani uczestnicy warsztatów.

Galeria: Warsztaty teatralno-prewencyjne II edycja/ fot. Radio Fiat

Skip to content