Wakacje w policyjnych statystykach

Początek września to koniec sezonu wakacyjnego. Podróże samochodem, wycieczki piesze i rowerowe, kąpiele w zbiornikach wodnych, czy zabawa podczas rozmaitych atrakcji sprawiły radość niejednej osobie. Aby wypoczynek urlopowiczów był bezpieczny i spokojny, na straży pozostały służby mundurowe.

Łącznie podczas 2 miesięcy wakacji na terenie miasta i powiatu policjanci podjęli ponad 13300 interwencji, w tym 354 domowe – mówi podkom. Sabina Chrya-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Zatrzymali ponad 170 sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa i 185 osób poszukiwanych. W tym okresie stróże prawa ujawnili ponad 7 tys. wykroczeń. Najwięcej dotyczyło naruszeń przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej i przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. Jak co roku częstochowska policja zabezpieczała również szczyt pielgrzymkowy. Od 16 do 25 sierpnia do Częstochowy przybyło ponad 25 tysięcy pątników w ponad 100 grupach pielgrzymkowych.

Przez okres wakacji mundurowi prowadzili też wzmożone działania prewencyjne na terenie parku wypoczynkowego „Lisiniec”. Wylegitymowali 469 osób oraz ujawnili 232 wykroczenia, z czego 60 z nich zakończyło się nałożeniem grzywny w postaci mandatu karnego:

– Najwięcej wykroczeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, używania słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym oraz zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności. Mundurowi zatrzymali również 7 nietrzeźwych kierowców i 8 osób poszukiwanych. Podczas prowadzonych działań zatrzymani zostali sprawcy uszkodzenia ciała, rozboju, oraz 3 osoby, które posiadały przy sobie narkotyki. Ale nie tylko policjanci z prewencji mieli dużo pracy w te wakacje. Nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących czuwali mundurowi z częstochowskiej drogówki. Dbali, by każdy bezpiecznie dotarł do celu. W okresie wakacyjnym na drogach miasta i powiatu doszło do prawie tysiąca kolizji i 90 wypadków drogowych, w których 6 osób zginęło (w tym 2 rowerzystów, 2 motocyklistów, 1 kierujący pojazdem i 1 pieszy), a 128 zostało rannych.

Policjanci ujawnili łącznie ponad 5400 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego prawie 3300 dotyczyło przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym 61 kierowców straciło uprawnienia do kierowania pojazdem.

ABK

Skip to content