Wakacje z językiem polskim dla młodych z Ukrainy

Niektóre ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy organizują bezpłatne kursy języka polskiego dla uczniów z Ukrainy. Celem kursów jest nauczenie dzieci i młodzieży sprawnego komunikowania się w języku polskim.

Szkoły podstawowe, które postanowiły za darmo szkolić młodych Ukraińców to m.in. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adama Mickiewicza, której dyrektorem jest Danuta Caban.

– Nasza szkoła organizuje w czasie wakacji kurs, dla nowo przybyłych dzieci z Ukrainy. Wygląda to w ten sposób, że nasza polonistka wraz z Ukrainką prowadzi zajęcia i uczy podstaw języka polskiego. Uczy zarówno pisać, czytać, liczyć – mówi.

W akcję włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej. której dyrektorem jest Ewa Blukacz.

– Od pierwszego sierpnia w naszej szkole będzie organizowany letni kurs języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Większość uczestników tego kursu to uczniowie, którzy w naszej szkole byli uczniami oddziałów przygotowawczych. Zgłosiło się także dużo dzieci z terenu miasta. W ramach tego kursu dzieci będą mogli opanować podstawowy zasób słownictwa – opowiada.

Kursy organizowane są także przez szkoły ponadpodstawowe. Jedną z nich jest Zespół Szkół im. Generała Władysława Andersa. Mówi o tym dyrektor placówki – Iwona Brzozowska.

– W tej chwili prowadzimy kurs dla dwóch grup dzieci z Ukrainy. Są to uczniowie i młodzież, została zorganizowana w ramach oddziałów przygotowawczych. W tej chwili mamy dwie grupy zorganizowane. Jedna pozostała na poziomie podstawowym, czyli A1 i szlifuje język. Natomiast ta młodzież, która szybciej opanowała język polski i jest na wyższym poziomie, w tej chwili realizuje poziom A2 z przełożeniem na B1 – przedstawia.

Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta: https://www.czestochowa.pl/wakacyjny-kurs-jezyka-polskiego-dla-dzieci-z-ukrainy

OM

Skip to content