„Walka o duszę narodu” od piątku w Częstochowie

Fot. Instytut Pamięci Narodowej

Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Walka o duszę narodu”, która zostanie zaprezentowana w Częstochowie w najbliższy piątek 21 maja.

Dr Katarzyna Zawadka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie tłumaczy tematykę, na jakiej skupiać się będzie wystawa:

Wystawa dotyczy obchodów milenium Chrztu Polski i ich konkurencyjnych obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego i obejmuje lata 1956-1966/67. Opisuje cały proces przygotowań do obchodów Chrztu Polski od Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, poprzez Wielką Nowennę, po same obchody rocznicowe w 1966 i 1967 roku. No a dodatkowo też prezentuje konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego i wszelkie działania podejmowane przez władze państwowe i przez władze partyjne, aby zmniejszyć rangę obchodów kościelnych, troszeczkę je zdyskredytować i aby stworzyć konkurencję do tychże obchodów.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach opowiada o tym, co możemy zobaczyć na wystawie:

Wystawa prezentuje przede wszystkim bardzo interesujący zbiór fotografii, które zostały pozyskane z archiwum IPN, ale także z archiwów państwowych agencji prasowych. Bardzo często są to zdjęcia zupełnie dotąd nieznane, niemal w ogóle niepublikowane. W pierwszej odsłonie jest to wystawa prezentująca uroczystości religijne. W drugiej odsłonie niejako, pokazane są działania władz państwowych, komunistycznej Polski, które próbowały przyćmić obchody religijne, a wręcz je swoimi działaniami zdezorganizować.

Wystawa zostanie otwarta w piątek 21 maja o godz. 12:00, przy ul. Krakowskiej 15/17 i będzie ją można oglądać do 11 czerwca.

RG

Skip to content