Weekend w opinii służb

Służby/fot.Radio Fiat

Kolizje drogowe, kontrole prędkości, pożary. Dodatkowo patrole pustostanów i ciepły posiłek dla bezdomnych. Tak wyglądał weekend akcji oraz inicjatyw podjętych przez częstochowskie służby.

O szczegółach pracy policji, mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

– W ubiegły weekend na terenie miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 38 kolizji. Częstochowska policja nie odnotowała żadnego zdarzenia, w którym byłyby osoby ranne lub zabite. Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 2 pijanych kierowców. Jeden z nich 13 lutego w Dąbrowie Zielonej wpadł swoim samochodem do rowu. Obrażeń nie odniósł. W organizmie miał prawie 2 promile alkoholu. Uprawnienia do kierowania pojazdem, za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50km/h, straciło 2 kierowców. Jeden kierujący prowadził pojazd pomimo sądowego zakazu. Łącznie policjanci przeprowadzili 400 kontroli pojazdów. Ujawnili prawie 200 wykroczeń, polegających głównie na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Zatrzymali też 28 dowodów rejestracyjnych.

Dużo pracy mieli też strażnicy miejscy. – Odebrano 155 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców z prośbą o interwencję. Najwięcej z nich dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych – mówi rzecznik, Artur Kucharski:

– W ciągu minionych 3 dni pracownicy Straży Miejskiej z Referatu ds. Monitoringu Wizyjnego przeprowadzili 1 obserwację, która wymagała interwencji służb. Zrealizowali ją strażnicy miejscy. Oprócz interwencji zgłoszonych przez częstochowian strażnicy miejscy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej. W nocy z piątku na sobotę strażnicy miejscy kontrolowali również pustostany i pomagali osobom bezdomnym. Skontrolowali 29 takich miejsc, gdzie zastano 44 takie osoby. Strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami MOPS wydali też 50 ciepłych posiłków.

Spokojniej było natomiast w częstochowskiej Państwowej Straży Pożarnej, o czym mówi Kamil Dzwonnik z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego:

– Od 12 do 14 lutego na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego powstało 38 zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej. Prowadzone działania to gaszenie 12 pożarów, usuwanie skutków 22 miejscowych zagrożeń oraz wyjazdy do 4 alarmów fałszywych.

W opinii częstochowskich służb, pomimo podjętych interwencji, weekend był dość spokojny. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, a w mroźne dni o pomocy dla bezdomnych. Nasza uwaga i zawiadomienie odpowiednich służb może uratować komuś życie.

ABK