Weekend zimny i pracowity

Fot. Straż Miejska w Częstochowie

Biorąc pod uwagę warunki panujące na drogach, miniony weekend był wyjątkowo bezpieczny. Częstochowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nie odnotowali żadnego wypadku, w którym byłyby osoby poszkodowane. Od piątku do niedzieli na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 34 niegroźnych kolizji. Więcej o pracy mundurowych w ciągu ostatnich trzech dni.

– Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców, wykonali prawie 100 badań pod kątem trzeźwości wśród kierowców oraz zatrzymali 20 dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów. Nałożyli także prawie 100 mandatów karnych – mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Z racji najniższych zanotowanych w tym roku temperatur, głównym działaniem strażników miejskich w miniony weekend była kontrola pustostanów i innych miejsc, gdzie gromadzą się osoby bezdomne.

– W nocy z soboty na niedzielę częstochowscy strażnicy miejscy skontrolowali 30 miejsc, gdzie zastano 22 osoby bezdomne. Wydano 26 porcji ciepłej herbaty i gorącej zupy. W nocy z niedzieli na poniedziałek strażnicy miejscy dotarli do 31 pustostanów. 24 osobom bezdomnym wydano 42 ciepłe posiłki. Łącznie przez dwie noce częstochowscy strażnicy miejscy skontrolowali 61 miejsc. Zastano 46 osób bezdomnych, którym wydano łącznie 68 posiłków, koce i kołdry. Przez trzy ostatnie dni dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odbierali od mieszkańców Częstochowy telefoniczne zgłoszenia z informacjami o osobach bezdomnych. Ciepłe posiłki będą również dostarczane w nocy z poniedziałku na wtorek. Pobyt osób bezdomnych można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986) – przypomniał Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Ponadto jeszcze przed weekendem strażnicy miejscy ujęli wandala, który sprayem zdewastował bramę i elewację budynku przy ul. Filomatów.

– Do zdarzenia doszło w czwartek ok. godz. 13. Mężczyzna zdewastował jedną z bram i elewację w rejonie ul. Filomatów. Po chwili oddalił się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mając jego rysopis, kilka minut później ujęli go w rejonie al. Niepodległości. Strażnicy miejscy ujawnili przy mężczyźnie puszki z farbą. Sprawca został przewieziony na I KP. Do ujęcia sprawcy przyczynili się pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu. Teraz mężczyzna będzie musiał się liczyć z odpowiedzialnością za swój czyn – dodał Artur Kucharski.

Straż Pożarna interweniowała przy 31 zdarzeniach, jakie miały miejsce na terenie Częstochowy i powiatu.

– Prowadzone działania to gaszenie pięciu pożarów oraz usuwanie skutków 26 miejscowych zagrożeń. Najpoważniejszą interwencją był pożar budynku jednorodzinnego powstały w sobotę wieczorem w miejscowości Lgota mała (gm. Kruszyna). W pożarze nikt nie został poszkodowany, jednak dom uległ zniszczeniom niepozwalającym na jego dalsze zamieszkanie – tłumaczył mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W gaszeniu pożaru udział brały dwie jednostki Ratowniczo-Gaśnicze z Częstochowy, po dwa zastępy OSP z Kruszyny i Lgoty Małej, a także strażacy z Jackowa i Widzowa.

BNO