W poniedziałek 24 października w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej odbył się wernisaż XXI Wystawy Piękna. Jest to prezentacja prac plastycznych i technicznych o charakterze dekoracyjnym.

O szczegółach wystawy mówi Joanna Smolińska, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Częstochowie:

– Do tej wystawy zapraszamy też uczniów z innych szkół. W tym roku prace na wystawie prezentuje osiem szkół z terenu Częstochowy. Są to szkoły specjale, ale jest też Szkoła z Oddziałami Integracyjnymi. Na naszej wystawie w tym roku zostało zaprezentowane ponad 750 prac. Są to naprawdę wyjątkowe dzieła. Zarówno malarskie, rysunkowe, ale też przestrzenne.

Jak powstają wykonywane przez uczniów prace wyjaśnia Katarzyna Pochorecka, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie:

– Najwięcej prac powstanie na zajęciach z kreatywności, przysposobienia do pracy, ale też na zajęciach świetlicowych. Prace wykonywane są różnymi technikami. Są to zarówno prace rysunkowe, malarskie, kolaże. Również w pracach stosujemy recykling.

– Założenie miałyśmy takie od samego początku, że zapraszamy uczniów przede wszystkim ze szkół specjalnych, ale nie tylko – mówi Joanna Smolińska:

– Przez szkołę przewijali się uczniowie różnych szkół. W tym roku gościliśmy również uczniowie Liceum Plastycznego. Finalnie wygląda to różnie, każdy każdego roku może w wystawie uczestniczyć. Zawsze podczas wystawy jest taka motywacja dla uczniów, ponieważ na sam koniec jest głosowanie na najciekawszą pracę. Każdy z uczniów może wyrazić swoją opinie. Komisja podsumowuje głosy oddane i każda z prac danej szkoły, która uzyska największą liczbę głosów zostaje wyróżniona jakimś drobnym upominkiem.

Od trzech lat organizatorzy wernisażu, aby zachęcić uczniów do brania udziału w wystawie zapraszają różnych artystów-plastyków, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. W tym roku z uczniami spotkała się Anna Żyła.

XXI Wernisaż Wystawy Piękna

Skip to content