W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy “Sens”.

21 listopada o godz. 18:00 w salach wystawowych Galerii zgromadziło się wielu miłośników sztuk plastycznych. Na ekspozycję składają się trzy wystawy, odpowiadające komponentom “Sztuka”, “Edukacja” i “Nauka”. O drugiej z nich szczegółowo Artur Wawrzkiewicz, mówi kurator tej części wystawy.

– Jest to wystawa dyplomów, które wywodzą się od nas, z Katedry Malarstwa częstochowskiego uniwersytetu, przy czym dobieraliśmy je w ten sposób, że od jednego studenta pochodzi aż 8 lub 9 prac – wyjaśnia kurator wystawy. – Wystawa ma na celu ukazanie weryfikacji efektów kształcenia, czyli finalnego efektu swoistej relacji “Mistrz-Uczeń”. Obejmuje zatem obrazy, które powstają w naszych pracowniach i decydują o uzyskaniu tytułu magistra przez naszych absolwentów – dodaje Wawrzkiewicz.

Pozostałe części ekspozycji, czyli “Nauka” i “Sztuka”, dotyczyły kolejno przekroju prac prof. Mariana Jarzemskiego oraz prac artystów-pedagogów z trzech polskich uczelni – Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Katedry Malarstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jak podkreśla dr Jakub Jakubowski z Katedry Malarstwa częstochowskiego uniwersytetu, tworzeniu wystawy towarzyszył pewien zamysł.

– Nasza intencja, podczas tworzenia koncepcji wystawy, a także późniejszej pracy nad nią, polegała na tym, że sami chcemy sobie przypominać, iż pomimo, że ktoś może mówić o sztuce jako czymś bezsensownym, kończącym się itd., to w rzeczywistości ten sens ma. Chcemy w to wierzyć i jesteśmy o tym głęboko przekonani – podsumowuje Jakubowski.

Wystawę, przygotowaną przez Katedrę Malarstwa i Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, będzie można oglądać do 5 stycznia przyszłego roku. Wernisaż objęty został patronatem medialnym Radia Fiat.

MSI

Skip to content